معرفی مدارس

در حوزه علمیه چهارباغ اصفهان چه می‌گذرد


مدیر حوزه علمیه امام صادق چهارباغ اصفهان با تشریح فعالیت های این مدرسه از راه اندازی مرکز پاسخگویی به سؤالات شرعی و شبهات دینی خبر داد. به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام عبدالمجید خطاط، به تشریح برنامه های مدرسه چهارباغ اصفهان پرداخت و گفت: فعالیت های حوزه علمیه امام صادق چهار باغ اصفهان شامل دو […]

بلاگ‌چرخان طلاب

امام عصر نه کشور را مدیریت می کند نه یارانه ها را

ائمه اطهار علیهم السلام وسائط فیض پرورگار هستند. ممکنات چه در وجود و چه در بقاء محتاج به مبدأ و علت خود هستند. ‌این‌گونه نیست که همه‌ی مخلوقات آفریده‌ی بدون واسطه حضرت حق باشند، بل‌که مخلوقاتی با واسطه هستند که فیض الهی را از مجاری آن دریافت می‌کنند. این سخن درباره‌ی چیستی فیض و وسائط و مجاری آن نیست، پاسخ به دریافتی نادرست از این معناست.

برخی ادعا می‌کنند که امور کشور را و حتی هدف‌مندی یارانه‌ها را امام عصر مدیریت می‌کند. این سخن نادرستی است که اگرچه به کام دولت‌مردان است و در ذائقه‌ی عوام خوش‌آیند، اما پی‌آمدهای ناگواری دارد که سکوت قلم را باید شکست و کژی این برداشت را فریاد کشید. لازم است این نکته تأکید شود که نفی مدیریت هدف‌مندی و امثال آن مساوی نفی واسطه‌ی فیض بودن و هدایت باطنی و دیگر اوصاف ائمه که در کتب کلامی شیعی ذکر آن رفته است، نیست، بل‌که هیچ ربط و سنخیتی با آن ندارد و صرفاً برداشتی عوامانه و نادرست از آن است.

ادعای مدیریت حضرت حجت بر کشور و مسائل خاص مانند اصلاح قیمت بنزین و نان و گاز و آب و برق و … با اشکالات مهمی روبه روست. این ایرادات ما را به نادرستی این سخن می‌کشانند.
اشکال نخست: بی‌دلیلی. هیچ دلیل عقلی و نقلی بر این ادعا نیست و ما پیروان دلیل هستیم. اگر چه در این چند سال این ادعا جسته و گریخته در جای‌گاه‌های مختلف تکرار شد، اما هیچ گاه دلیلی بر آن ارائه نشد. اگرچه بی‌دلیلی مساوی نادرستی نیست، اما آن‌چه ‌را که بی‌دلیل است نباید فریاد کرد و دوم این‌که انتساب امری به خدا و معصومین بدون دلیل جایز نیست.

اشکال دوم: روایاتی که تأکید دارند که خداوند اراده کرده است که چرخ گردون بر محور اسباب عادی بچرخد نه اسباب ماورائی. ابی الله ان یجری الأشیاء الا باسبابها فجعل لکل شی سبباً – کافی، باب معرفة الامام و الرد الیه، روایت هفتم-. اسباب عادی اداره‌ی یک کشور انتخاب رئیس و گروهی برای اداره‌ی آن و شور و مشورت و تصمیم‌گیری آنان برای تأمین معیشت و امنیت و حل مشکلات و پیش‌رفت و … است. مدیر این کشور چه مؤمن باشد و چه کافر باید بر اساس قوانین حکومت‌داری فرمان‌روائی کند و تصمیمات وی سبب پیش‌رفت یا پس‌رفت و تعالی یا نابودی کشور است. این اشکال در توضیح اشکالات دیگر بیش‌تر روشن می‌شود.
اشکال سوم: این اشکال در پی اشکال بالا به ذهن می‌آید و از توابع آن است. این پرسش که چرا ائمه‌ی اطهار در زمان حکومت خویش مانند زمان امیرالمؤمنین و چند ماه حکومت امام مجتبی علیهما السلام و در زمان خانه‌نشینی از اسباب عادی فراتر نرفتند و به اسباب ماورائی دست نزدند، پاسخ همان گزاره‌ی بالاست که در روایات آمده است. وقتی ایشان از این امور در زمان خود بهره نبردند چگونه می‌توان ادعا کرد حکومت دیگر را –اگر چه به ایشان انتساب دارد- اداره‌ی ماورائی کنند.

گفته نشود که این سخن نافی امدادهای غیبی است؛ زیرا اولاً امدادهای غیبی در امور جزئیه با مدیریت متفاوت است. مدیریت به دست گرفتن تک‌تک اجزاء یک سامانه و نظارت بالادستی به آن است، اما امدادهای جزئی چنین نیست. ثانیاً امدادهای غیبی از اسباب و مسببات عادی این جهان خارج نیست، اگرچه شاید خرد ما آن را نیابد. سنت‌های الهی جزئی از اسباب این جهان است. این‌که قرآن می‌گوید اگر همه‌ی اهل زمین ایمان آورند و پرهیز پیشه کنند خوان گسترده‌ی نعمات را بر آنان می‌گشائیم، گوشه‌ای از همین نظام اسباب و مسببات است. ثالثاً این‌که بگوئیم فلان عمل از امدادهای غیبی است خود اول کلام است. به طور کلی نفی ادعای طرح شده منافاتی با امدادهای غیبی ندارد. می‌توان از امدادهای غیبی بهره برد در‌حالی‌که مدیریت عمل با خود ما باشد نه امام عصر علیه السلام.
اشکال چهارم: این اشکال و اشکال بعد نیاز به مقدمه و بیش‌ از آن نیاز به دقت دارد. این دو اشکال به این بازمی‌گردد که مدیریت یک کشور را اراده‌های مدیران آن انجام می‌دهند و نمی‌توان غیر – امام و غیر امام- بر اراده دیگری استیلا داشته باشد.

اراده‌ها گاهی فردی است مانند این‌که من اراده کرده‌ام کلیدهایی را فشار دهم و کلماتی را بنویسم و شما اراده کرده‌اید این کلمات را بخوانید. گاهی اراده جمعی است. اراده‌های جمعی مانند این‌که فلان طرح یا لایحه در مجلس تصویب شد یا نشد. تصویب یک طرح نیازمند آراء مثبت نمایندگان است. هر نماینده به تنهایی اختیار دارد که موافق باشد یا مخالف. اراده‌های نمایندگان در کنار هم تصویب یا عدم تصویب یک طرح و لایحه را در پی دارد. جمع آرائ چیزی غیر از جمع شدن فردفرد اراده‌های نمایندگان نیست. اما این تصمیم یک تصمیم جمعی است. گاهی این تصمیم در یک مجلس خاص نیست، شاید در چند جا و شهر و کشور افراد مختلفی اراده می‌کنند تا یک عمل خاص انجام گیرد. مدیریت کشور از این سنخ است. مثلاً همین اجرای طرح هدف‌مندی یارانه. گروهی کار کارشناسی کرده‌اند و سپس لایحه‌ای آماده و در مجلس تصویب شده و به سازمان‌های مختلف ابلاغ و برای آن برنامه‌ریزی شده است و… . هر نقطه‌ای را که دقت کنیم جای تلاش افراد مختلفی را می بینیم. اما همین طرح چیزی جز اراده‌های جمعی این هزاران نفر نیست. البته در کارهای خیر خدا کمک‌کار است و یدالله مع الجماعة. اما این با مدیریت و انتساب کار خود به خدا تفاوت دارد.

اما اشکال چهارم: گفته شد مدیریت یک مجموعه تابع اراده‌های گوناگونی است که حول محور واحدی می‌چرخند و معمولاً کسی به عنوان رئیس بالای آن است که گاه رأی رئیس مساوی افراد است مانند مجلس شورا و گاه رأی رئیس فراتر از رأی دیگران است. مدیریت چیزی جز این اراده‌ها نیست. اینک می‌پرسیم مدیریت امام عصر یعنی چه؟ معنایی که به ذهن می‌آید این است که اراده‌های افراد دخیل را ایشان مدیریت می‌کنند. این ادعا با دو اشکال اساسی روبه روست. اگر امام عصر یا حتی خدا در اراده‌های انسانی تصرف کنند، مستلزم این است که ما قائل به جبر شویم و انسان را مختار ندانیم. طبق عقاید شیعی انسان دارای اراده و مختار است. البته این اراده در طول اراده‌ی الهی است و نه تفویض صرف. اگر ما بگوئیم ما اراده نمی‌کنیم، بل‌که خدا یا امام عصر اراده می‌کنند به جبر رو آورده‌ایم و این مخالف اصول کلامی شیعی است.

اشکال پنجم: اشکال دومی که بر مدیریت اراده‌ها وارد می شود این است که امکان چنین امری نیست. بیان این ادعا این است که اراده‌ی انسانی معلول مستقیم نفس انسانی است و تنها علت مستقیم و مباشر می‌تواند در معلول خود تصرف کند و غیر علت مباشر چه علت بالاتر و غیرمستقیم و چه غیر علت نمی‌تواند در معلول تصرف کند. اگر بگوئیم انسان می‌تواند مجرای اراده‌ی الهی باشد دیگر اراده‌ی انسانی و اختیار در میان نیست و نفس انسانی دیگر علت نیست.

اگر مراد از مدیریت امام عصر بر کشور امدادهای غیبی است، این معنا غیر متبادر به ذهن است و ثانیاً چه نیازی است این سخن این‌گونه گفته شود تا معنای دیگری از آن فهمیده شود. ثالثاً آیا اشتباهات مدیریتی که در هر دولتی عادی است نیز جزء مدیریت ایشان است؟
این که کشور را و فلان برنامه را امام زمان مدیریت نمی‌کند به این معنا نیست که نظام ما مورد تأیید ایشان هست یا نیست و نیز به این معنا نیست که ما منکر امدادهای الهی شویم. کشور را انسان‌های مختار و دارای اراده و تصمیم که امکان اشتباه دارند اداره می‌کنند و مدیریت کشور به دست آنان است. حتی خدا هم کشور را مدیریت نمی‌کند. این سخنی نیست که اینک گفته شود، به کسانی که ادعا داشتند حوزه ی علمیه را امام زمان می‌چرخاند نیز این سخن گفته شده است. حوزه ی علمیه را مراجع و مسئولین آن اداره می‌کنند و اشتباهاتی هم دارند.

خدا به انسان عقل داده است، اراده داده است و راه و چاه را نیز نشان داده است. انسان است که با استفاده از خرد خویش و راه‌نمائی‌های پیشوایان دین زندگی شخصی خود را مدیریت می‌کند و موفقیت یا عدم موفقیت وی به اراده‌ی وی مربوط است. و همین انسان با یاری دیگر انسان‌ها مدیریت جامعه می‌کند. این‌که بگوئیم خدا و امام عصر کشور را اداره نمی‌کنند نقصی برای آنان نیست، اراده‌ی الهی بر این است که انسان خود سرنوشت خود را رقم بزند.

این‌که بگوئیم با یاری خدا و حضرت حجت ما کاری را انجام دادیم سخنی درست است، اما این‌که تمام آن را به خدا و امام عصر نسبت دهیم نسبتی بی‌دلیل و خلاف است. این انتسابات نادرست راه را بر انتقادات دل سوزانه می بندد و راه پیش‌گیری از خطاهای احتمالی را سد می‌کند؛ زیرا هر نقدی به مثابه‌ی نقد امام عصر است. نمی‌توان نیت گویندگان این سخن را با حکام جور که برای توجیه خود نظریه ی جبر را تبلیغ می‌کردند یکی دانست، اگر انگیزه‌ی متفاوتی بوده است، اما نتیجه یکی است و آن توجیه رفتارهای خود با انتساب آن به مقدسات است. این سخن راه پاسخ‌گوئی را می‌بندد و حتی پرسش را از دور خارج می‌کند.نباید فراموش کرد  که عنایات ویژه‌ی الهی مخصوص دوره ی خاصی نیست و نسبت به همه‌ی مؤمنین در همه‌ی اعصار است.

حاصل سخن این‌که اگر منظور از مدیریت این است که ایشان جای مسئولین ما تصمیم می‌گیرند و تصمیم‌های مسئولین تابع تصمیم ایشان است، سخنی نادرست است، اگر منظور چیز دیگری است آن چیز دیگر را بگویند و به گونه‌ای سخن گفته نشود که معانی نادرست به ذهن متبادر شود.

دیدگاه ها (۳۴)

خواننده هر روز

دی ۱۸م, ۱۳۸۹ در ۶:۴۲ ب.ظ    


سلام
این که چنین موضوعی گنجانده بشه قابل تقدیره اما مسولیت گوینده ایجاب میکنه بی طرف و شجاع باشه به نظر من نویسنده محترم شجاعت رو کنار گذاشته….

سامان

دی ۱۹م, ۱۳۸۹ در ۹:۳۶ ق.ظ    


ضمن تائید نسبی حرف شما، توصیه می شود که موضوع را به درتسی تبیین کنید، وگرنه اینگونه نبوده است که رئیس جمهور همه اتفاقات را به دوش حضرت ولی عصر (عج) بیندازد، بلکه کمک و اراده ایشان را بیان کرده اند که کسی در آن شکی ندارد. بنابراین به جای عقب نشینی از باورهایمان و اینکه کلا حرفی از امام زمان (عج) نزنیم، باید این مسئله و حرف روشن رئیس جمهور را تبیین کنیم.

علی

دی ۲۱م, ۱۳۸۹ در ۱:۲۵ ق.ظ    


نویسنده محترم به این نکته توجه نکرده اند که وقتی نائب امام زمان بر کشوری امامت می کند، تصمیمات ایشان همان تصمیمات امام زمان (عج) است. متاسفانه شما بصیرت لازم برای نوشتن مقاله را ندارید و با این جور مقاله ها آب در آسیاب صهیونیست ها شیطان پرست ها می ریزید. به زودی پس از خلاص شدن از دست مزدوران اصلاح طلب برای تسویه حساب به سراغ شما نیز خواهیم آمد.

محمد

دی ۲۱م, ۱۳۸۹ در ۷:۱۴ ق.ظ    


همین که تیتر جرس رو تامین کردید عالیه …عزیزم کی گفته مدیریت برا امام زمانه دکتر فقط گفت این پول ، پول امام زمانه اون هم به خاطر اینکه این مملکت مملکت امام زمانه ، پول بیت الماله دروغ گفته اون هم چقدر مهم بعد از چند روز یهو گفتید سکوت قلمتون رو بشکنید!!! متبادر و قسم بندی و فلسفی بررسی کردنتون منو کشته خدا نکنه یه اینجور آدمی پامنبرتون بشینه و بهتون گیر بده…!! وقتی گیرهای زیادی (شایدم الکی) میدید اون وقت گیر بزرگی مثل مشایی روش اثر نمیکنه…

admin

دی ۲۱م, ۱۳۸۹ در ۱۱:۱۶ ق.ظ    


با تشکر از نظر شما بازدید کننده محترم، توجه شما را به بحث مدیریت امام زمان در سایت های دیگر و کیفیت این مدیریت جلب می کنیم. در عین حال خوشحال می شویم حتی قبل از تصفیه حساب با دیگران، برای بحث و گفتگوی دوستانه سراغ ما بیایید.

admin

دی ۲۱م, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۰ ق.ظ    


با تشکر از نظر شما بازدید کننده محترم، شکی در تعلق این پول به حضرت حجت (عج) نیست. فرمایشات دکتر احمدی نژاد نیز بسیار محترم و درست می باشد اما این مطلب برای پاسخ دادن به این شبهه که مدیریت امام زمان بالفعل می باشد، نوشته شده است. به یقین حضرت حجت از احوال ما با خبرند و الطاف خاص خویش از شیعیانشان و حتی دیگر مردم دریغ نمی کنند. مملکت ما نیز به امام زمان تعلق دارد و ما به عنوان طلبه های حوزه امام زمان(عج) این مطلب را برای مشخص کردن معنی واژه مدیریت نوشتیم. البته سایت های سیاسی با اغراض خود این مطلب را نقل کردند اما آیا به صرف نقل مطالب تخصصی از سوی سایت های دیگر با اغراض خاص، باید از نوشتن آنها خودداری کرد؟

یک مسلمان واقعی

دی ۲۱م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۳ ب.ظ    


امام زمان (عج) در حال حاضر غایب هستند. بنابراین ادعای اینکه کشور و هدفمندی یارانه ها از طرف ایشان اداره میشود با غیبت ایشان در تضاد است. آیا اداره کردن کشور و طرح هدفمند سازی یارانه ها که پر از اشکال است را می شود به امام معصوم نسبت داد؟ با کمی تفکر می توان دریافت که منتسب کنندگان این دولت به امام زمان (عج) در پی بهره برداری به نفع خود هستند. اسلام دین تفکر و تعقل است. کمی فکر کنیم …

بصیر

دی ۲۱م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۹ ب.ظ    


جناب علی خان!
اینکه شما هر کسی را که کلامی به زبان بیاورد بالفور بر او انگ صهیونیست و شیطان پرست بچسبانید کاری خداپسندانه نیست. حد اقل شما باید از کراهت توهین و تهمت اطلاع داشته باشید. دکانی که شما از صهیونیزم برای خود باز کرده اید حتی به فکر هرتسل هم نمیرسید. اگر آنقدر که در طول روز واژه مرگ و صهیونیزم را بر زبان می آورید به ذکر صلوات اکتفا یا آیه ای از قران را تلاوت میکردید قطعا در طول روز صواب بیشتر برده ختم قران نیز میکردید.
انتساب این همه ضعف در سیستم مدیریت کشور و این همه کینه توزی نسبت به مسوولان و مدیرانی که در طول دوره استقرارشان در سمتهای مدیریتی آنهم در زیر سایه مقام معظم رهبری توهین آشکار بایشان و بی انصافی صرف است. بصیرت مورد نظر حضرت آقا برای شما و همفکرانتان هم هست آگاه و هشیار باشید که اصلاح طلب و اصولگرا و هر آنچه حزب در این کشور فعال است همه در لوای یک قانون و در زیر سایه رهبری مدبرانه و هوشمندانه و پدرانه مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله خامنه ای ( جانم فدایش) میباشد و دامن زدن به اختلاف نظرهای منطقی بین احزاب مختلف در جامعه و تبدیل آن به کینه و نفرت و دشمنی جفا در حق ایشان و مردم مظلوم و نجیب کشورمان است.
سکوت معنی دار آحاد ملت پس از فتنه ۸۸ تمکین به فرامین رهبری است و لا غیر . چرا هر جا که کم می آورید از مقام معظم رهبری مایه میگذارید و از کیسه ایشان خرج میکنید برای کسب اعتبار؟ انگار فراموش شده است که ایشان در جایگاه رهبری هستند و نه ریاست دولت! آری اگر امام عصر کشور را مدیریت میکرد و یارانه ها را این مهم باید از زبان نایب بر حقش و مولایمان امام خامنه ای به گوش مردم برسد نه ریس دولت منتخب مردم!
این اظهار نظرهای سخیف در خصوص یارانه ها و مدیریت کشور و انتساب آن به امام زمان و بالطبع نایب برحقش تنها در جهت تضعیف جایگاه ولایت است و تخریب مقام شامخ روحانیت ایشان. کافیست اندکی براین مهم فکر کنید که اگر این طرح با شکست مواجه شود و شورش و طغیانی در آحاد ملت بوجود آورد آنهم در این شرایط حساس که در کشور وجود دارد چه اعتباری برای امام زمان و نایب بر حقش باقی خواهد ماند؟
خداوند عاقبت همه مسلمانان را ختم به خیر کند.

علی - ن

دی ۲۱م, ۱۳۸۹ در ۵:۲۸ ب.ظ    


با سلام
بسیار خوشحال گشتم از مشاهده چنین مقاله ی مستقلانه ای که با استقلال کامل به رشته ی تحریر در آمده بود.
یادمان نرود که اصالت حوزه های علمیه بر پایه نظارت بر دولتها می باشد تا با انتقادات حکیمانه ی خود زمینه را برای پویایی جامعه و اجرای دستورات اسلامی فراهم نمایند.
از شما نویسنده ی محترم تقدیر می نمایم و سعادت شما را از الله سبحانه تعالی خواستارم.


[...] خبری «روات حدیث» که پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه کشور می باشد، [...]

محمد

دی ۲۱م, ۱۳۸۹ در ۶:۴۴ ب.ظ    


با سلام
ضمن تشکر از پاسختان ، فکر کنم داریم که خودتونو تو مواضع تهمت قرار ندهید ، اونوقتی که دشمن از شما خوشش میاد نگید به ما چه بگید میشد جور دیگر باید دید ، تیتر را باید شست!…

فرهاد

دی ۲۱م, ۱۳۸۹ در ۸:۲۳ ب.ظ    


چه عجب یکی تو این مملکت پیدا شد که لااقل در مورد انتساب تمام مسائل درست و اشتباه به امام زمان (عج) انتقاد یا حرفی بزند. بقیه که انگار خواب تشریف دارند! تا کی میخوان از کیسه اسلام و ائمه خرج کنند؟! آیا اینکار خدای نکرده باعث بدبینی و دوری از اسلام و ائمه نمی‌شود؟

سروش

دی ۲۲م, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۷ ق.ظ    


بعضی ها برای گریز از مسئولیت اعمالشان همواره از مقدسات مایه می گذارند. از مدیر دون پایه ای که در برابر انتقادات، منتقد را به پایمال کردن خون شهدا متهم می کند تا بزرگان کشور که برای تضمین سکوت عوام در برابر عواقب طرح ها بی هیچ فرضیه و اثبات منطقی ای آن طرح را به خداوند و امام عصر نسبت می دهند. این رویه که امروز در کشور غلبه و رواج یافته بی شک تیشه ای است که مرتبا بر ریشه ی ایمان ملت فرود می آید. خوشحام که کسی به سخن آمد.

محمد

دی ۲۲م, ۱۳۸۹ در ۶:۴۰ ب.ظ    


با سلام بر روح پر فتوح امام.
امام خامنه ای جانشین و رهبر جامعه اسلامی است و سخن و تایید او به معنی تایید امام زمان می باشد. ایشان جناب آقای دکتر احمدی نژاد را به هنگام مراسم تحلیف تایید نموده اند پس هر سخنی که از آقای جناب دکتر گفته شود بسان رای رهبری است و واجب و الاجرا است (مگر آنکه رهبری مخالفت نمایند که چنین دیده نشده) پس رهبری موافق کارها آقای دکتر هستند.
مبادا شما فکر می کنید رهبری این موارد را نمی بیند ؟ مطمینا رهبری آگاه و هوشیار و مطلع و در میان مردم و آشنا به سیاست است و اگر کوچکترین لغزشی باشد تذکر خواهد داد.

شما هم به جای آتش فتنه را روشن کنید و جزو آخوندهای اسراییلی بشوید، بترسید و در مسیر الهی قرار بگیرید امید است که خدا توبه شما را بپذیرد . توصیه می کنم با اطاعت از خط دکتر احمدی نژاد که همانا خط امام خامنه ای و امام زمان است، در خط رهبری قرار بگیرید و با این اعمال پلید پرونده خودتان را سیاه تر نکنید.

دلسوخته ی دلسوز

دی ۲۲م, ۱۳۸۹ در ۸:۴۵ ب.ظ    


سلام!
نمی دانم این مقاله را طلبه نوشته است یا خیر؟ خدا کند که نویسنده ی آن طلبه نباشد و الا تأسف ما چندین برابر خواهد شد. شما که می گویید ما تابع دلیل هستیم ای کاش به جای اینکه فقط الفاظ را ردیف کرده و به جای تقلید صوری از کلمات علما که اشکال اول و دوم و … را ردیف کرده اید مقداری با چشم باز قضایا را می دیدید که این هم به نفع شما بود و هم به نفع جامعه. اگر دشمن اسلامید که ما را با شما سخنی نیست. اما اگر دلسوز اسلام هستید کافی است در همین فضای مجازی چرخی زده و ببینید که چگونه دشمنان اسلام از این حرف های نا پخته ی شما به رقص آمده اند.
اینکه این جامعه را و این انقلاب را و کارهای بزرگی که در این کشور اتفاق می افتد را دست قدرت الهی و عنایت حضرت صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه الشریف پیش برده است معنایی است کاملا قابل فهم، صحیح و بدون اشکال. کسی ادعا نکرده است که حضرت صاحب عجل الله تعالی فرجه الشریف نعوذ بالله الآن در مقر ریاست جمهوری نشسته اند و مشغول رتق و فتق امور هدفمندی یارانه ها هستند. کلام رئیس جمهور محترم همان معنای قرآن است که فرمود: «فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَ لکِنَّ اللَّهَ قَتَلَهُمْ وَ ما رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَ لکِنَّ اللَّهَ رَمى‏ وَ لِیُبْلِیَ الْمُؤْمِنینَ مِنْهُ بَلاءً حَسَناً إِنَّ اللَّهَ سَمیعٌ عَلیمٌ. این شما نبودید که آنها را کشتید بلکه خداوند آنها را کشت! و این تو نبودى (اى پیامبر که خاک و سنگ به صورت آنها) انداختى بلکه خدا انداخت! و خدا مى‏خواست مؤمنان را به این وسیله امتحان خوبى کند خداوند شنوا و داناست.الأنفال : ۱۷»، این همان کلام حضرت امام خمینی «ره» و حضرت امام خامنه ای است که : از روز اول دستی [غیبی] این انقلاب را پیش برده است. حال این چه اصراری است که کلامی به این وضوح را به معنایی غیر معقول و مقبول برگردانیم و بعد شروع کنیم به اشکال تراشی. اتقوا الله یا اولی الابصار …!

موسوی

دی ۲۲م, ۱۳۸۹ در ۹:۰۰ ب.ظ    


علی آقا!
لطفا هنگام آمدن برای تسویه حساب مدارک لازم را همراه بیاورید

علی - ن

دی ۲۳م, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۶ ق.ظ    


با سلام
جناب محمداین که می فرمایید سخن یک رهبر جامعه اسلامی و لو با هر اسمی سخن امام زمان است نیز جای تامل دارد. این سخن شما موجب میشود هر کسی در جامعه اسلامی که در مصدر مقام رهبری بنشیند به نوعی به مقام معصومیت نائل شود و رفته رفته به خاطر این نوع مدح و ستایشها به دیکتاتوری منتج شود این سخن، سخن بسیار خطرناکی است.
وقتی اشخاصی مانند عبدالملک مصری و ابن ابی العوجا در مقابل امام جعفر صادق می نشستند و با کمال شجاعت عقایدشان را مطرج می کردند امام همچنین ادعایی نداشت و یاران امام نیز این طور موضع نمی گرفتند فرمایش شما توجیهات اشخاصی است که در زمان معصوم رای خلفا را برگزیده و توجیه می کردند که چون خلیفه جانشین خداست پس قولش حجت است…
روحانیت مستقل باید هر آنچه که مطابق قرآن و سنت شریف می باشد بر زبان آورد و هر آنچه که با سنت و قرآن مغایرت دارد نیز صحیحش را بر زبان آرد.

حسین

دی ۲۳م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۱۶ ب.ظ    


بسیارجای سپاس گذاری دارد که بلاخره یک پایگاه دینی نسبت به سخره گرفتن دین وائمه حساسیت نشان داد!

بایدازاین آقایان پرسیدکه آیا امام زمان به تازگی بانک بازکرده ومشغول حسابرسی در اموریارانه شده اند؟

تاکی شان امام زمان باید این گونه هزینه شود؟به این می گویید دین داری؟برای توجیه هم منظور راتفسیر می کنید!

موسوی

دی ۲۳م, ۱۳۸۹ در ۵:۴۱ ب.ظ    


خدمت جناب دلسوخته عزیز
احتمالا مقاله را بادقت نخوانده اید و یا اصلا نخوانده اید. در مقاله بارها گفته شده بود مدیریت با امدادهای غیبی متفاوت است و دست یاری خدا در جایی که برای خدا باشد همراه مومنین است. نویسنده این نکته را چند بار گفته بود. دقت کنید. اما این امداد غیبی و دست یاری خدا و امام زمان غیر از مدیریت است. مدیریت یعنی رتق و فتق کردن امور و دستور دادن و تصمیم گرفتن و … .

ثانیاً شما فرموده اید که کنار هم ناهدن الفاظ است ولی حتی یک اشکال- یک اشکال به نوشته نکرده اید. فقط گفته اید ناپختته و …. اگر ناپخته است یک اشکال علمی کنید. فقط یک اشکال. سخن این است که یک سخن را به گونه ای نگوییم که دیگران برداشت نادرست کنند. اگر در برابر این سخنان نادرست سکوت کرد بسترهای بدعت را فراهم کرده ایم.

سخن قرآن و امام و رهبری امداد غیبی است که هم نویسنده قبول دارد و هم شما. اما این مقاله نفی مدیریت است. اگر معنای مدیریت مساوی امداد غیبی است مشکلی نیست ولی آنچه از مدیریت فهمیده می شود غیر از امداد غیبی است.

احمد

دی ۲۴م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۵ ق.ظ    


خدا را شکر که هنوز حوزه های دینی اقتدار و صلابت خود را در خصوص انحراف حفظ می نمایند و به بیان حق می پردازند حتی اگر برای صاحبان قدرت خوشایند نباشد

یک مسلمان واقعی

دی ۲۵م, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۴ ب.ظ    


متاسفانه خیلی از حرف هایم را خودم سانسور کردم و حیف که نمی گویم، تا این مطلب در سایت قرار گیرد.
آیا مسلمان تهمت می زند؟ مگر شما پیرو حضرت رسول (ص) نیستید؟ تقصیر ندارید که تهمت آخوند اسرائیلی و … می زنید. وقتی بزرگتر شما جلوی میلیون ها انسان دروغ می گوید و تهمت ناروا می زند، از شما دیگر توقعی نیست. آیا جهنم را فراموش کرده اید؟ چرا به آداب رسول الله (ص) و علی (ع) احترام نمی گذارید؟ از خدا بترسید. متاسفم …

علیرضا بیگدلی

اسفند ۲۲م, ۱۳۸۹ در ۲:۰۰ ب.ظ    


سلام

این مقاله شما قبل از اینکه بخواهیم بدانیم
درست است یا نه فقط حرف ضد انقلاب و فتنه گران را تایید می کند!!!!!

منظور جناب رئیس جمهور این نبود که بله امام زمان (عج) در پاستور نشسته و دارد مثل یک رئیس یک طرحی را اداره می کند!!!! بلکه این بود که ایشان با دعای به حق خود این طرح را پشتیبانی می کنند چرا که وقتی همچین طرح مهمی باشه از یک جنگ نظامی در مقابل کفر هم مهم تر است چرا که مملکت سالامی را به پیشرفت می رساند!
بیشتر دقت کنید.

حسن

اسفند ۲۷م, ۱۳۸۹ در ۳:۳۰ ق.ظ    


با سلام
آقایان عزیز:
آیا این روایت که در جنگ جهانی دوم یکی از مومنین درمحضر امام نگران کشور شیعی ایران بود و امام زمان میگوید که ما پشتیبان کشور شیعی ایران هستیم و ایران مانند دیوار خم می شود ولی ما نمی گذاریم ویران شود صحیح است؟
اگر صحیح است که نشانه مدیریت مستقیم امام زمان است
و اگر صحیح نیست بهتر است شما ابتدا جلوی نشر اینگونه روایات را بگیرید تا دیگران هم چنین برداشت هائی نکنند

admin

اسفند ۲۷م, ۱۳۸۹ در ۱:۲۵ ب.ظ    


با سلام، این روایت نیست بلکه خوابی است که یکی از علما دیده است. و البته منافاتی با عدم دخالت مستقیم ایشان ندارد. بلکه اتفاقا نشان از هدایت پنهانی است. مراد از مدیریت نکردن امام زمان (عج) این است که هیچ کسی نمی تواند ادعا کند کاری را به دستور ایشان انجام داده است نه نفی مدیریت پنهانی و غیر مستقیم یا حتی دخالت مستقیم ایشان در موارد لزوم. موفق باشید.

من هم یک طلبه ام

فروردین ۱م, ۱۳۹۰ در ۳:۳۳ ق.ظ    


باسلام با نظر «دلسوخته ی دلسوز »و «موسوی»موافقم.

اسماعیل مرتضایی

فروردین ۲م, ۱۳۹۰ در ۲:۱۳ ب.ظ    


نویسنده این متن شجاعانه حقیقتی را بیان می کنند که در انطباق کامل با قران و عقل است و سنت و عترت است .
علامه طباطبایی : مستقیما اظهار میدارند که هیچیک از انبیا اعظمام بر امت خود پس از مرک احاطه ای نداشته و حاصل دعوت خود را در قیامت متوجه میشوند و اصل حاکمیت بر قوانین الهی همان
حکمت الهیست که خداوند مقرر فرموده بطور مثال
چاقو برنده است حال محل بریدن در اختیار بشر و عامل است و یا اتش سوزاننده و اب رونده و قس علیهذا که همان رابطه علت و معلول است البته بحث مسبب الاسباب اصلیست در طول این حقیقت نه در عرض ان حال ما تاثیرات تصمیمات خود را به غیب نسبت دهیم در صورت اشکال بر ان طرح مستقیما بر ایمان باور دارندگان تاثیر منفی داشته و کلا در اسلام منبعث ازکتاب الله و سنت متواتر رسول الله وعقل
این مباحث جایگاهی ندارد . مدیریت دولت و یارانه مستقیما در دست رئیس جمهور و پاسخگو در صورت مشکل ایشانند و افتخار اجرای صحیح ان نیز از ان ایشان است . در خصوص مباحث فوق ایات ذیل دلیل بر صحت ان است ضمنا ترجمه
ان نیز ذیلا خدمت دوستان ارسال میگردد

۶۱- وَإِذْ قَالَ اللّهُ یَا عِیسَى ابْنَ مَرْیَمَ أَأَنتَ قُلتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِی وَأُمِّیَ إِلَهَیْنِ مِن دُونِ اللّهِ قَالَ سُبْحَانَکَ مَا یَکُونُ لِی أَنْ أَقُولَ مَا لَیْسَ لِی بِحَقٍّ إِن کُنتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِی نَفْسِی وَلاَ أَعْلَمُ مَا فِی نَفْسِکَ إِنَّکَ أَنتَ عَلاَّمُ الْغُیُوبِ ﴿۱۱۶﴾ مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ مَا أَمَرْتَنِی بِهِ أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ رَبِّی وَرَبَّکُمْ وَکُنتُ عَلَیْهِمْ شَهِیدًا مَّا دُمْتُ فِیهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّیْتَنِی کُنتَ أَنتَ الرَّقِیبَ عَلَیْهِمْ وَأَنتَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ ﴿۱۱۷﴾ مائده
و [یاد کن] هنگامى را که خدا فرمود اى عیسى پسر مریم آیا تو به مردم گفتى من و مادرم را همچون دو خدا به جاى خداوند بپرستید گفت منزهى تو مرا نزیبد که [در باره خویشتن] چیزى را که حق من نیست بگویم اگر آن را گفته بودم قطعا آن را مى‏دانستى آنچه در نفس من است تو مى‏دانى و آنچه در ذات توست من نمى‏دانم چرا که تو خود داناى رازهاى نهانى (۱۱۶) جز آنچه مرا بدان فرمان دادى [چیزى] به آنان نگفتم [گفته‏ام] که خدا پروردگار من و پروردگار خود را عبادت کنید و تا وقتى در میانشان بودم بر آنان گواه بودم پس چون روح مرا گرفتى تو خود بر آنان نگهبان بودى و تو بر هر چیز گواهى (۱۱۷)
یَوْمَ یَجْمَعُ اللّهُ الرُّسُلَ فَیَقُولُ مَاذَا أُجِبْتُمْ قَالُواْ لاَ عِلْمَ لَنَا إِنَّکَ أَنتَ عَلاَّمُ الْغُیُوبِ ﴿۱۰۹﴾
[یاد کن] روزى را که خدا پیامبران را گرد مى‏آورد پس مى‏فرماید چه پاسخى به شما داده شد مى‏گویند ما را هیچ دانشى نیست تویى که داناى رازهاى نهانى (۱۰۹)مائده

حجت مسلمین قران و سنت رسول الله و عترت است
حجت عملی ان رسول مگرم اسلام محمد عیدالله و تربیت شده کامل این مکتب امیر المومنین علی (ع)
میباشد و هرکلامی که نافی توحید باشد نافی دین خداست چون اساس دین خدا بر پایه توحید در تمام ابعاد اعم از نظری . عملی . عبادت .
و غیره میباشد
وجود مقدس حضرت حجت بن الحسن العسکری (عج)اصلی اثبات شده و قیام بعدل ایشان یقیننا محقق خواهد شد و اما علم ان منحصر نزد خداوند بزرگ است ضمنا توجه فرمائید حدیثی را که کلیه علمای تشیع بر ان اتفاق نظر دارند همان کلام اقا قبل از غیبت کبری است که می فرمایند . مدعی ارتباط بامن کذاب است
یا هادی اهدناالصراط المستقیم

علی

فروردین ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۸:۰۹ ق.ظ    


به نظرمن نباید شان ائمه را با بیان اینگونه مسائل پایین اورد آیا واقعاً این اوضاع نابسامان اقتصادی فقر بیکاری و… نتیجه مدیرت امام زمان(عج)میباشد به خاطر خدا دست از این صحبتها بردارید پس بااین وجود کشورهای پیشرفته دنیا مثل آلمان و یا آمریکا را هم عیسی مسیح(ع)مدیرت میکند به هر حال ایشان هم پیامبر بوده. همه چیز به خود ما بر میگرددو تلاش خودمان ومدیریت خودمان وبه هیچ امام و پیامبری مدیریت کشور ها ربطی نداردو شان ومقام آنها بالاتر از آن چیزی است که ما تصور میکنیم

فخانیوز

فروردین ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۳:۵۱ ب.ظ    


همه ی کشور متعلق به امام زمان است…
http://fakhanews.com/index.php/1389-07-10-13-45-59/47-1389-08-10-10-17-54/1027-1389-11-30-09-57-15

صفایی

اردیبهشت ۱م, ۱۳۹۰ در ۳:۳۲ ب.ظ    


برادر محترم این همه داستان بافتی که احمدی نژاد را بکوبی و مورد تمسخر قرار بدی، شما که سواد فقهی اتان خیلی بالاست بفرمایید بال زدن حتی یک حشره نیز آیا به اذن حجت خدا و امام عصر می باشد یا خیر ؟ آیا سفسطه های امثال شما اعتقادات ما را نسبت به حضور امام زمان و پنهان بودن ایشان از دیدگان مان را اسیب میزند یا صحبت های آقای رییس جمهور که از سر اعتقاد قلبی و عشق او به حضرت حجت است؟

علی.م

اردیبهشت ۸م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۳ ق.ظ    


با سلام و خسته نباشید
من هم با نظر نویسنده موافقم. و به حال بعضی ها باید تآسف خورد و بس.
موفق باشید.

طلبه

تیر ۴م, ۱۳۹۰ در ۶:۲۴ ب.ظ    


با سلام به هر حال اقای احمدی نژاد به اندازه ی خیلی زیاد وخیلی زیادتر از رئیس جمهورهای قبلی تلاش می کنند وخدا وکیلی بی انصافی است که این همه نقطه مثبت وموفقیت های پشمگیر را با بازی جملات وکلمات نادیده بگیریم مهم اتحاد است آقا که باید باهم داشته باشیم نه باید درفکر تفرقه وشعله سازی فتنه باشیم …
بهرحال امام زمان به همه ی امورات زندگی ما نظارت دارند واین اعتقاد مهم است ونباید به سخره گرفته شود موفق باشید

کارمند

آذر ۱۱م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۸ ب.ظ    


با سلام
عنابت امام عصر در همه امور به مملکت ما هست و امر هدف مندی یارانه ها نیز مانند سایر امور است. اما اینکه بگوییم این عنایت در یک زمان یا فرد خاص است صحت ندارد و هر جا توسل و توجه بیشتر باشد هدایت پذیری هم بیشتر خواهد شد.

ناگزیر

اسفند ۱م, ۱۳۹۰ در ۳:۲۱ ب.ظ    


سلام علیکم…
ما با واژه هایی انس گرفته و با عقایدی دشمنیم که حتی تعریف دقیق آنها را نمی دانیم.
امام زمان تشکیل شده از دو جزء امام + زمان(عصر) …امام کیست ؟ همه می گویند پیشوا!! نه دوست عزیز . ۱۸ جلد امام شناسی را علامه طهرانی(رحمه الله) ننوشته که بگوید امام یعنی پیشوا! معنای امام در واژه های تنک من و شما نمی گنجد.ضد ولایت فقیه یعنی چه؟ ولایت یعنی چه ؟ آیا همان امامت است!؟ نخیر .امامت جزئی از ولایت است .دوست عزیز ملاک شما یا دلیل از اینکه می فرمائید رهبر عزیزمان مورد تایید امام زمان(عج) چیست؟آیا شما با امام مهدی(عج)ارتباط داشته اید؟آیا شما مطمئنید آنچه را به شما معرفی کرده اند اسلام واقعا ناب محمدی است یا هنوز هم رگه هایی از کلیسا زدگی در آن است؟! چرا اکنون که حرف از بقیه الله(عج) میزنیم ما را به مشاهی ها نسبت می دهند و ۳۰ سال پیش وقتی اعلم های ما حرف می زدند آنها را به فرقه ی کثیف حجتیه منتسب می کردند. اکنون هم همه از چنگه ای به نام اسلام و امام زمان آویزانند نه برای تسلیم بلکه برای سلامتی در راه رسیدن به متاع های دنیایی ! این چه چنگه ایست که هرکس میخواهد می تواند از آن آویزان شود پس امام زمان حضور دارد ولی آدرسش را ممکنست اشتباه داده باشند!!!!چرا به فردی که از فرط بی پولی و بیکاری اعتراض می کند به محض اینکه می گوئیم قناعت کن ساکت میشود نه اقناع چون میبینیم باز هم اعتراض می کند!در اینکه قناعت هست شکی نیست . تعریف ها دقیق نیست!. بعضی همانند مشروطه اسلام را می خواهند تا به آنها ظلم نشود و بعضی آن را طلب می کنند تا مزد بازیگری خود را در تئاتر اسلام کلیسایی بگیرند آیا کسی هست که اسلام را برای اسلام(تسلیم در برابر حق) بخواهد …به نتیجه ها بنگرید!!!!!خلاصه دوستان عزیز اینها همه نمایش است ! باور کنید….یا علی(ع).

حسام

خرداد ۲م, ۱۳۹۱ در ۷:۳۶ ق.ظ    


ببینید اینی که تو زبانها افتاده که امام زمان (عج) مملکت و میگردونه به این معنا نیست که همه امور و تصمیمات دست ایشونه ، این به صورت مزاح مطرح میشه که این همه بی برنامگی که تو این مملکت هست با این حال مملکت داره جلو میره این چیزی نیست جز اینکه واقعا امام زمان داره میگردونه

پاسخ بدهید

نام شما *

ایمیل شما *

وب سایت