معرفی مدارس

در حوزه علمیه چهارباغ اصفهان چه می‌گذرد


مدیر حوزه علمیه امام صادق چهارباغ اصفهان با تشریح فعالیت های این مدرسه از راه اندازی مرکز پاسخگویی به سؤالات شرعی و شبهات دینی خبر داد. به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام عبدالمجید خطاط، به تشریح برنامه های مدرسه چهارباغ اصفهان پرداخت و گفت: فعالیت های حوزه علمیه امام صادق چهار باغ اصفهان شامل دو […]

بلاگ‌چرخان طلاب

طلاب چقدر شهریه می‌گیرند؟

شهریه‌ی طلاب بر اساس تآهل و تجرد و میزان تحصیلات متفاوت است. شهریه در پائین‌ترین سطح یعنی طلبه‌ی مجرد در دوره‌ی مقدمات حدود پنجاه هزار تومان است و در بالاترین سطح یعنی طلبه‌ی معیل سطح سه حدود دویست و هشتاد هزار تومان است.
پرداخت شهریه پس از قبولی در امتحان جامع آغاز می‌شود. این امتحان پس از چند ماه از آغاز به تحصیل طلبه در حوزه‌ی علمیه برگزار می‌شود. البته برخی از مراجع پرداخت شهریه به طلبه را پس از گذراندن دوره‌ی مقدمات و قبولی در امتحان شفاهی لمعتین آغاز می‌کنند. از این رو میان شهریه‌ی طلاب مقدمات و سطح یک تفاوت زیادی موجود است.
مقدار دریافتی شهریه‌ی طلاب به شرح زیر است:

•    مقدمات مجرد : پنجاه هزار تومان
•    مقدمات معیل : نود و پنج هزار تومان
•    سطح یک مجرد: هشتاد وپنج هزار تومان
•    سطح یک معیل: صد و پنجاه و پنج تومان
•    سطح دو مجرد : صد و ده هزارتومان
•    سطح دو معیل : دویست و ده هزار تومان
•    سطح سه مجرد : صد و پنجاه هزار تومان
•    سطح سه معیل : دویست و هشتاد هزار تومان

از این مقدار حدود سی هزار تومان بابت حق بیمه کسر می‌گردد و  نیز به طلاب معیل که مسکن اجاره‌ای دارند ماهیانه سی و پنج هزار تومان کمک اجاره از طرف  آیت الله خامنه‌ای پرداخت می‌گردد. هم‌چنین از طرف مرکز خدمات حوزه‌ی علمیه ماهیانه چهل هزار تومان بن کارت به طلاب معیل اهدا می‌شود. در برخی مناسبت‌های مذهبی مبلغی به عنوان عیدی به شهریه اضافه می‌گردد.

لینک مرتبط:

درباره‎ی شهریه برای اطلاعات بیشتز درباره‎ی سطوح و مراجعی که شهریه می‎دهند این مطلب را هم بخوانید.
طرح هدفمندی شهریه طلاب: پیشنهادهای روات حدیث برای اصلاح وضعیت شهریه

دیدگاه ها (۱۰۹)

م

آبان ۱۱م, ۱۳۸۹ در ۷:۳۶ ب.ظ    


ترکوندن دیگه
دانشجوی بدبخت باید شهریه بده و درس بخونه
اما طلبه مفت مفت شهریه میگیره و درس میخونه
بعد هم تو بازار کار هر دو مثل هم حقوق میگیرن تازه اگه طلبه بیشتر نگیره.

خدا عاقبت ما رو با این دینی که این طلبه ها معرفی می‌کنن به خیر کنه.

ش. رندآبادی

آبان ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۶:۴۷ ق.ظ    


ما هم دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستیم، اما هیچکس هیچ شهریه‌ای به ما نمی‌دهد اعم از ا ینکه مجرد باشیم یا معیل. ارشد یا دکترا. صاحب مسکن اجاره‌ای یا شخصی. عیدی هم نمی‌گیریم طبیعتا ازدواج کردن برای ما سخت‌تر می‌شود، فضای دانشگاه آنقدرها که باید اسلامی نمی‌شود و آن دانشگاه آرمانی مد نظر مسئولان را نمی‌توانیم فراهم کنیم.

علی

آبان ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۱:۱۵ ب.ظ    


خب مقدمات یعنی چند سال درس خوندن؟
سطح یک ؟
دو؟ سه؟
تهش چی؟
اصلا از این بیشتر نمیشه؟

سید

آبان ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۱:۱۷ ب.ظ    


ببخشید یه سوال داشتم
یه طلبه بعد از اتمام طلبگیش (اصلا آخر داره یا نه؟) به چه شغلهایی مواجه میشه و با چه در آمدهای متوسطی؟
میتونه مطب بزنه؟
یا ساختمون بسازه؟
یا کارگاه درست کنه؟
جدای از این شوخی ها، جدا بازار کار طلاب چه طوره؟
واسه تحقیقاتم نسبت به دوستانم به نتیجه اش نیاز دارم

روح الله

آبان ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۲:۲۹ ب.ظ    


بنده ی خدا یک طلبه از وقتی وارد حوزه میشه حداقل باید ۲۰سال فقط صبح و شب ۶روز تو هفته کلاس بره و درس بخونه تا یه آخوند معمولی بشه – علما و فضلای بزرگ که جای خود دارند !

صالح

آبان ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۲:۳۴ ب.ظ    


این سؤال شما نیز مورد نظر ماست و به آن پاسخ خواهیم گفت. کمی صبر

صالح

آبان ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۲:۳۹ ب.ظ    


http://rovatehadis.com/archives/2034 این را درباره سطوح حوزه بخوانید.

علی

آبان ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۵ ب.ظ    


ایکاش نویسنده این مطلب توضیح میداد که منظور از مقدمات گذراندن ۶ سال هست…

برای اتمام سطح سه باید ۱۲ سال درس خواند.

در دانشگاه در عرض ۲ سه سال لیسانس کسب می کنند در حوزه باید ۶ سال درس بخوانی تا فوق دیپلم اعطا کنند!!!

علی

آبان ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۸ ب.ظ    


در ضمن این میزان شهریه دقیق و درست نیست چرا که نویسنده این مطلب شهریه تمام مراجع رو در نظر گرفته این در حالی است که مراجعی هم هستند دیگر به افراد جدید شهریه نمی دهند و بمراتب ۴۰ پنجاه تومان کمتر خواهد شد

صالح

آبان ۱۳م, ۱۳۸۹ در ۸:۰۱ ب.ظ    


خود نویسنده هم شهریه را به صورت کامل دریافت نمی کند. بله سخن شما درست است. اما با این پیش فرض که از همه دریافت کند مقدار شهریه گفته شده است.

سارا

آبان ۱۳م, ۱۳۸۹ در ۸:۲۱ ب.ظ    


راستش من وقتی تو تهران بودم نمی فهمیدم زندگی طلبگی یعنی چی اینجا اومدم می فهمم منم دانشجو ام همسرم هم دانشجو وطلبه است اما با شعور خودمون می فهمیم یک طلبه ای که همش بهش میگن باید تمام وقتشو صرف درس بکنه که بیشترها می کنن وفوقش نماز استیجاری می خونن وهم چنین هر روز هفته سر کلاس اونم به مدت ۸ سال وبعدم ادامه دار میرن این پول اندک یعنی چی ؟ یعنی پولی که یک گارگرم نمی گیره اینا همش به عشقه دینه

فرید

آبان ۱۳م, ۱۳۸۹ در ۹:۰۷ ب.ظ    


شهریه طلبه ها از وجوهات تامین میشه که با میل و رغبت و بدون اجبار از سوی متدینین پرداخت میشه

نوش جان طلبه هایی که برای ترویج دین تلاش میکنند .
تا کور شود هر آنکه نتواند دید

م

آبان ۱۹م, ۱۳۸۹ در ۴:۵۸ ب.ظ    


اولاْ که لازم نیست ۶ سال بخونی تا بشی سطح یک
برو متفرقه ۶ سال رو یه جا امتحان بده
ثانیاً از سیکل شروع کنی با همون ۶ سالش میشی فوق دیپلم با دانشگاه فرق چندانی نداره
ثالثاً هر کار و شغلی که برای دانشجوهای علوم انسانی هست برای طلاب هم هست
ضمن این که در کارهای فنی و … (خصوصاً کامپیوتر) و تازگیها فیلم و تئاتر و … هم که کم نیستند.
رابعاً ۶ سال نه ۶۰ سال، دانشجو شهریه که نمیگیره هیچ شهریه هم میده (حالا غیر از روزانه دولتی) اما طلبه تمام ۶ سال تا ۶۰ سالشو شهریه میگیره.
آخه پول میگیره که درس بخونه نه کار کنه!!!!
خامساً بعد از ۴ تا ۱۰ سال (بسته به نوع خوندن) می ره درس خارج، تا سالها روزی ۱۰ دقیقه یک ربع سر کلاس میشنه و شهریه مفتشو میگیره و حال میکنه و وقت میگذرونه و منبر و نماز و این حرفها که پولش جداگونه تو پاکت هست

خواهشاً مطلب رو بذار بقیه هم ببینن، ببینیم نظر بقیه چیه در موردش

یا علی

صالح

آبان ۲۴م, ۱۳۸۹ در ۱:۵۹ ب.ظ    


این نوشته بر اساس درس خواندن نوعی نگاشته شده است نه شخصی. نوشته ها را بر اساس استثناها نمی نویسند بر اساس امر رایج.مگر این که بخواهی درباره استثناها بنویسید.
ثالثا ثالتثنت درست نیست.
پول گرفتن برای درس خواندن اشکال دارد؟ ضمن این که دانشجوها معمولا شهریه نمی دهند مجانی درس می خوانند.

مجید

آبان ۳۰م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۳ ب.ظ    


سلام
من نه دانشجو هستم نه طلبه اما هم از دانشجو ها خبر دارم هم از طلبه ها البته در حد خودم
دوسه تا سوال داشتم
۱-چرا دانشجو(البته با عرض معذرت قصد جسارت ندارم و فکر میکنم واقعیت جامعه اینه)بعد از چهار سال درس خوندن از درسش نمیتونه خروجی خوبی تو کار بگیره یعنی یک نیروی کار ماهر و ورزیده نمیشه ؟حالا چه پول بده چه نده
۲-چرا اونایی که به شهریه گرفتن طلاب اونهم تازه بعد از این همه سال یه مقداری تو چشم میزنه که همین هم به نسبت دریافتی طلاب سنی چیززیادی نیست،نمیرن قاطی اونا تا بفهمند که درس خوندن چه سختیهایی داره
۳-تا به حال به این فکر کردید بودجه سنگینی که آمریکاو بقیه دشمنامون صرف براندازی نظام ما میکنند که در واقع خرج اعتقاداتشون میکنند قابل قیاس با شهریه ای که طلاب میگیرن نیست؟

م

آذر ۱م, ۱۳۸۹ در ۲:۳۴ ب.ظ    


اولاً که من هم بر اساس امر رایج نوشتم نه استثنا
ثانیاً ثالثاًش کاملاً درسته. دلیل بیار که غلطه
ثالثاً بله دانشجوها پولی درس می‌خونند. سالی چندصدهزار دانشجو قبول میشن ۵۰هزارتاش مجانی درست می‌خونن بقیه همه پولی هستن.
رابعاً طلبه‌ها هم بیان مثل اون دانشجوهای مجانی، مجانی درس بخونن تا با بقیه فرقی نداشته باشن.

حسن

آذر ۲م, ۱۳۸۹ در ۱۰:۵۲ ق.ظ    


اولا دانشجویان هم می توانند طلبه شوند راه به روی همه باز است پس اعتراض جرا ؟ شما هم بیا طلبه بشو ثانیا طلبه لباس روحانیت می پوشد یعنی سربازی دین و خدمتگزاری مردم در تمام اوقات. دانشجو فقط در ساعت اداری جوابگوی مردم است ثالثا طلبه در گذشته و حال مورد آزار و اذیت انسانهای جاهل قرار گرفته و هیچ دانشجویی حاضر به پوشیدن لباس روحانیت و بعدش پذیرفتن فحش ، ناسزا و تحقیر نیست. رابعا تمام دانش جویان اساتیدی دارند که از وجوه دولتی ارتزاق میکنند و اساتید ما از وجوه سهم امام علیه السلام آنهم بسیار ناچیز.خامسا دانشجویان مدارس دارند، تحته سیاه، میز و امکانات دیگر درسی اما حوزیان در مساجد و حسینیه ها تحصیل میکنند و روی فرش یا زیلو می نشینند. سادسا عاقبت هر دانشجو مشخصه که بعد از ۴ سال لیسانس و یا ۴ سال دیگر مدرک دکتر ی میگیرد و در جایی مشغول بکار می شود ولی عاقبت یک روحانی اصلا مشخص نیست تا آخر عمر هم بخواهد تحصیل کند امکانش است . درصد روحانیون شاغل نسبت به غیر شاغلین بسیار کم است شاید بیشتر از ۹۰% روحانیون شاغل نیستند و عمرشان را وقف خدمت به دین و مردم می کنند. سابعا شهریه طلبه ای که ۲۰ سال درس خوانده به اضافه دوران راهنمای یا دوران دیپلم با حقوق یک کسی که دیپلم داره و کارمند است اصلا قابل مقایسه نیست ضمن اینکه شهریه طلاب حقوق نیست اگر روزی وجوهات کم شد، در ماهانه او تاثیر میگذارد. بهترین مصرف سهم امام در جایی است که اهداف ائمه -که حفظ و بقای دین است – هزینه گردد. خداوند ما و منتقدان عزیز ما را هدایت فرماید .بعنوان یک طلبه جوان از همه منتقدان دعوت می کنم جذب حوزه علمیه شوند.

حسین

آذر ۲م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۹ ب.ظ    


جناب آقای زندی
اگه مردی شما هم بیا و طلبه بشو. راه را نبستند . راه به روی همه باز است .

حسین

آذر ۲م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۸ ب.ظ    


شهریه حقوق که نیست خمسی است که مردم به نائب امام زمان می پردازند و ایشان هم جهت حفظ دین، خرج حوزه های علیمه می کند زیرا تاریخ گواه است بعد از ائمه اطهار علیهم السلام علما بودند که سینه را برای حفظ دین و دنیای مردم سپر کردند. هر جا دین و حتی دنیای اسلام در خطر بود اولین کسانی که به میدان آمدند علما بودند. بخاطر همین است که حوزه های علمیه مستقل هستند زیرا شهریه آنان از طرف دولت پرداخت نمی گردد بلکه با وجوهاتی است که متدینین شیعه از سرتاسر عالم به مراجع بزرگوار تقلید می پردازند

حسین

آذر ۲م, ۱۳۸۹ در ۱:۱۴ ب.ظ    


اولا این مبالغ کفاف تحصیل را ندارد. ثانیا کدام دانشجو و یا محصل حاضر است برای تحصیل در حوزه علمیه هزینه کند در حالی که آینده ای ندارد. و از طرفی در تمام حرکات و سکناتش زیر ذره بین مردم است اگر سوار دوچرخه شود یک اشکالی می گیرند. سوار خودروی شخصی شود اشکال دیگر. همه مردم حتی فقیر ترین افراد وسیله سواری دارند ولی یک روحانی سوار شود، آقا از کجا آورده؟! یک پزشک خارج از زمان کاری، لباس کارش را در می آورد در حالی که اگر بپوشد مورد اهانت ارازل و اوباش قرار نمی گیرد ولی زمانه آنقدر بد شده که بعضی از افراد بچه شان زمین بخوره از روحانی می بینند. با این شرائط فقط مخلصین روحانی میشوند و بقیه در نیمه راه رها میکنند و عده ای هم که خائن باشند رسوا می شوند.ثالثا هزینه ای که برای تحصیل یک دانشجو از کارمندان آموزش و پرورش گرفته تا ساختمان، ابزار آزمایشگاهی و اساتید که به سرانه هر دانشجو تقسیم کنیم بیشتر از شهریه طلبه میشود ولی می گویم این هزینه ها برای دانشجویان لازم است صورت پذیرد زیرا این هزینه ها خدمت به مردم و کشور است.

رسول

آذر ۲۲م, ۱۳۸۹ در ۱:۵۹ ق.ظ    


الله وکیلی راست میگی ؟

م.خ

دی ۲م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۰ ق.ظ    


با عرض سلام و احترام خدمت آن عزیزی که این نظر دادن عرض کنم که بی انصافی اینطور بی رحمانه در مورد طلاب نظر دادن بهتر برید و از نزدیک زندگی طلاب ببینید و بعد نتیجه گیری کنید چون بنده هم حوزه درس خوندم و هم دانشگاه و از نزدیک با مشکلات و مسائل هر دو قشر زحمت کش و محترم جامعه آشنا هستم.
موفق باشید

علیرضا

دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۴ ق.ظ    


با سلام خدمت همه ی دوستان دوستانی که به شهریه طلاب ایراد میگیرند عزیزان مگه مجبورتون کردن برید دانشگاه خب بیاید حوزه هیچ کس جلوی شمارو نگرفته اگه شما هم میتونید با قوانینی که توی حوزه هست کنار بیاین حتما تشریف بیارید حوزه ولی چیزی که من خودم تجربه کردم اینه که حوزه علمیه از نظر تغزیه و خوابگاه شرایطش به مراتب پایینتر از دانشگاه هست ممکنه بگین طلبه ها شهریه میگیرند اینجا باید بازم جمله بالا رو تکرار کنم که اگه شما هم میتونید قوانین حوزه علمیه رو قبول کنید که حتما هم میتونید قدم بر چشم ما بگذارید و تشرف بیارید حوزه علمیه

رضا

بهمن ۲۰م, ۱۳۸۹ در ۷:۳۶ ق.ظ    


آقایون من یک طلبه ای هستم که یک ترم درس خوانده ام(ورودی نیمسال اول سال۸۹) و دارای مدرک فوق دیپلم کشاورزی از دانشگاه رضوان کرمان در سال ۸۳ می باشم اولا در مورد سوالات و جوابهای شما لازم دونستم چند نکته را یادآور شوم اول اینکه حتماً لازم نیست ۶۰ سال درس بخونی و آینده ای هم نداشته باشید حوزه علمیه سفیران هدایت دوره تخصصی تبلیغ را دارد که به مدت ۵ سال درس می خوانی و دروسی همچون روانشناسی، فن سخنرانی کلاس داری، جامعه شناسی ،مدیریت اسلامی و علوم سیاسی و سایر دروس مورد نیاز جامعه را یاد می گیری. تعجب نکنید این طرح ۱۲ سال است در حوزه راه افتاده و به افراد فارغ التحصیل مدرک لیسانس علوم اسلامی می دهند کسانی دارای مدرک سیکل دیپلم فوق دیپلم لیسانس و فوق لیسانس و حتی دکتری در اینجا مشغول به تحصیل هستند . باور کنید این حرف دلمه اگه سفیران هدایت نبود شاید هیچ وقت وارد حوزه نمی شدم. امکانات اینجا در حد یک زندگی معمولی است اگه متاهل باشی تقریباً روی همرفته با اجاره منزل و کارت پارسیان ۴۰۰۰۰ تومانی روی هم ۱۸۰۰۰۰ تومانی می شودو اگه قناعت کنیند والله می شه زندگی کرد . چرا که خداوند ضمانت روزی طالبان علم را کرده . از خودم بگم در مدت این یک ترم خداوند فرزندی به من عطا کرد به والله قسم یک لحظه احساس ضعف مالی نکردم.(پشتیبانی آنچنانی از ناحیه خانواده هم نداشتم) این رو نیمی گم که بگم حتماً بیایین حوزه،نه، فقط شرایط رو در حد یک دانشجویی که طلبه شده براتون گفتم .اگه اطلاعات بیشتر خواستین با حوزه علمیه سفیران هدایت قم بلوار شهید صدوقی خیابان دانش تماس بگیرید.

اسحاق

بهمن ۲۹م, ۱۳۸۹ در ۶:۱۲ ب.ظ    


سلام بعضی ازدانشجویان هم خدارومیخوان هم خرمارو اخه عزیز هم میخوای پول بگیری هم میخوای مفت اززیرکاردربری بیا حوزه درس بخون بفهم بعدشهریه هم بگیر

/
/

علی

فروردین ۱م, ۱۳۹۰ در ۹:۲۹ ب.ظ    


باسلام.شهریه طلاب همونیه که ایشون فرمودند چون من فرزند طلبه هستم.میدونم شهریه چقدره درضمن خودمم دانشجو هستم دانشگاه با حوزه قابل مقایسه نیست لطف کنید مقایسه نکنید.دانشجو شب امتحانیه ولی طلبه تاهخرعمرش درس میخونه

اسماعیل مرتضایی

فروردین ۳م, ۱۳۹۰ در ۹:۴۵ ب.ظ    


تمام نظرات عزیزان را خواندم . متاسفانه اصلی که در ان مطرح نبود اصل طلبگی بود بنده با اینکه طلبه نبودم مدت زیادی از عمرم بدلیل داشتن دوستانی خوب در حوزه بودم و بهمین دلیل مدعیم این قشر را بخوبی می شناسم .
در حوزه شما درس را از هر استادی که خواستار ان باشید میگیرید
درس طلبه اول و اخر ندارد بله سطحبندی کار خوبیست اما معیار سنجس علم طلبه نیست همانگونه که در دانشگاه این اصل محکم نیست
طلبه یعنی کسی که در دوران تحصیل عملش که پایانی بر ان متصور نیست بدنبال جواب سئوالات خود است طلبه های نسلهای قبل از انقلاب بخوبی جوابگوی این مدعا هستند در جایی که بزرگواری که خود صاحب نظر است دارای بیش از هفت اجتهاد نامه بود برای دیافت مطالبی
از استادی بمراتب از نظر شان علمی پائین تر از خود از قم راهی نجف و یا شهرهای دیگر برای یافتن استاد شده وتا حصول کامل به خواسته علمی خود همه گونه رنج را عبادتی برای خود میدانست . این است نمونه طلبگی
اکثر طلبه های بزرگوار پس از کلاس جهت کسب روزی حلال به کارهای فیزیکی جهت امرار معاش می پرداختند از کارهای ساختمانی تا کارهای نظافت ( البته انان که بدنبال علم الهی و روزی حلال بودند و انان در حال حاضر از صاحب نظر ترین اندیشمندان کش.ر و بعضا جهان محسوب میشوند
نه اینکه فردی پس از ۲۰ سال طلبگی و پوشیدن لباس انبیا هنگامیکه از جهان بینی استاد مطهری از ایشان می پرسید می فرمایند بدلیل سنگینی مطالب انرا نخواندم
هرکس به نیت دنیا دنبال حوزه و درس طلبگی رفت هم دنیا و هم عقبی خود را از دست داد
البته روضه خوانی مطاعیست که هنوز بازارش گرم است

حمیدتبرزن

فروردین ۸م, ۱۳۹۰ در ۶:۱۳ ب.ظ    


با سلام این گونه معرفی کردن روحانیت چنین عکس العملی را هم دارد.برادران بزرگوار اگر می خواهید روحانیت را به مردم بشناسید کافی است مصادیق عینی را که حضرت امام خمینی در منشور روحانیت آن را سند افتخار روحانیت معرفی نموده است را برشمارید. در دنیای امروز رفاه ضرورتی انکار ناپذیر است که عموم و قسمت اعظم روحانیون با کمترین حد آن معاش می گذارنند .امروز ندای توحید وعدالت تنها از حوزهای علمیه شعیه بر می خیزد وهرکس خلاف آن را مدعی است می تواند به سیل هجمه و فتنه وتهمتهارا که علیه روحانیت اصیل مبارز وانقلابی وپیشرو جاری است , نظری بیندازد. درود بر روحانیت اصیل ممبارز درود بر مرجعیت شیعه درودبر امام خامنه ای . ای کاش مبارزان وآزادی خواهان جهان الگوی چون رهبری ومرجعیت شیعه را داشتند آن وقت می دیدید چگونه بساظ کفر ونفاق بر چیده می شد.علت شکست وانحراف مبارزات علیه ظلم ونفاق دوری از مفاهیم توحیدی وعدالتخواهانه ای که حامل و امانت داراین معارف روحانیت اصیل ومبارز بوده و هست .نمونه آن حزب الله جنوب لبنان که تاثیرش رادر قیام ملتهای مسلمان عرب می بینیم.شان روحانیت را با عنوان کردن این مطالب پایین نیاورید اگر در خانه کس است یک حرف بس است اگر شخصی مقداری انصاف ووجدان داشته باشد می فهمد روحانیت در چه وضعی زندگی می کند وبین روحانی نما وروحانی واقعی تفاوت قایل خواهد شد.

احسان

فروردین ۲۳م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۲ ب.ظ    


سلام

خدمت دوستانی که جوش آورده اند چند نکته رو عرض می کنم:

یکم. مبالغی که بابت شرعیه به طلاب پرداخت میشه از محل وجوهات شرعی است نه بیت المال و خزانه ی حکومت.
بنابراین با پرداخت شهریه به طلاب، حقی از کسی (و از دانشجویان) ضایع نمیشه.

دوم. راه بسته نیست؛ هر کی خیلی مشتاق دریافت شهریه ی طلبگی است میتونه بره طلبه بشه و او هم شهریه دریافت کنه.

سوم. طلبه هایی هستند که (به رسم معمول علما و روحانیون گذشته) عمر خودشون رو صرف مطالعه و تحقیق می کنند و فاقد شغل های اداری هستند.
طلبه و روحانی چنانچه (غیر از طلبگی) شغل اداری و حکومتی نداشته باشه لاجرم از گرسنگی خواهد مرد.

چهارم. بدبختی اینجاست که در خیلی جاها توهم تبدیل روحانیت از «سرباز امام زمان علیه السلام بودن» و «مبلغ دین» به یک «شغل و منبع درآمد» به وجود آمده و همین قضیه آفات زیادی در پی داشته است.

از آقای تبرزن مطالب صحیح و مفیدی مطرح کرده اند متشکرم.

والعاقبة للمتقین

.

زینب

فروردین ۲۴م, ۱۳۹۰ در ۶:۲۴ ق.ظ    


هزینه تحصیل یک طلبه همراه با شهریه برای حوزه علمیه کمتر از هزینه تحصیل یک دانشجو در دانشگاه برای دولت است.
امکانات یک دانشگاه را با امکانات یک مدرسه علمیه مقایسه کنید. فضای دانشگاه آن قدر وسیع است که بسیاری از دانشگاه های ما مثل یک شهر می مانند. اساتید دانشگاه ساعتی ۱۲۰۰۰ تومان می گیرند ولی اساتید حوزه ساعتی ۳۰۰۰ تومان. دانشجویان روی صندلی می نشینند ولی طلبه ها روی موکت. و از این تفاوت ها زیاد است و همه این تفاوت روی هم رفته هزینه ها افزایش می دهد.
من خودم دانشجویم و همسرم طلبه و با همسرم برای تبلیغ دانشگاه های زیادی را دیده ایم و این تفاوت ها را به خوبی احساس کرده ام

مومن

فروردین ۲۸م, ۱۳۹۰ در ۹:۱۶ ب.ظ    


خدا به این شهریه های چندرغازشون برکت بده انشاالله یه طلبه هم باید درس بخونه هم باید خرج خونه زندگیشو بده دانشجو چهار سال درس می خونه بعدشم میره سر کار و زندگی خودشو داره ولی طلبه بنده خدا درسش که بیشتر طول می کشه که هیچ بعدشم راحت نمیشه و باید بره تبلیغ تو ده کوره های ایران و تازه اول آوارگیشه.واقعا که بیشتر از اینا حقشونه.

حمید

فروردین ۳۱م, ۱۳۹۰ در ۸:۰۹ ب.ظ    


سلام من یه گله از کسی دارم که مطلب رو نوشته اگه طلبه باشه که بدتر ما میایم بگیم کی چقدر حقوق میگیره ؟
بعدش شهریه طلاب که به کسی ربط نداره حق امام زمانه .آقایی که ادعات میشه چرا طلاب شهریه میگیرن اصلا خودت خمس میدی بابات خمس داده اصلا میدونی خمس چیه ؟اگه بدونی اینطور نمیگی.

علی.م

اردیبهشت ۸م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۱ ق.ظ    


با احترامی که نسبت به نویسنده قائلمٰ، باید بگم من که باور نمیکنم.

علی موسائی

اردیبهشت ۱۱م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۷ ب.ظ    


راه ساده ای برای باور کردن است، سری به قم بزنید.

محمد

اردیبهشت ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۵:۰۲ ب.ظ    


سلام بابا کی گفته ۱۵۰ هزار تومان
یک دانشجو مفت می ره لیسانس می گیره طلبه باید ۱۰ سال بخونه همون لیسانس هم بهش نمی دن

1

اردیبهشت ۲۰م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۶ ق.ظ    


با سلام من اول بگم که طلبه نیستم ولی از طلبه ها دفاع می کنم برای اینکه:
۱- طلبه گی شغل نیست بلکه یک هدف است ،شاید ما ها دانشگاه می رویم و مدرک لیسانس و با لاتر می گیریم و شهریه هم نمی گیریم ولی یک طلبه باید درد دین داشته باشد و برای راهنمایی دیگران از خودش بگذرد.
۲- اگر ما در دانشگاه پول می دهیم هدفمان از درس خوندن شخصی است و در واقع برای آینده خودمان سرمایه گذاری و هزینه می کنیم .ولی یک طلبه باید با تمام وجود به خلق خدا خدمت کنه واین شهریه ناچیز به این دلیله که ذهنشان منحرف نیاز های دنیوی نشه و از هدفشون که راهنمایی بشر است دور نشوند.

سید حسین

خرداد ۴م, ۱۳۹۰ در ۵:۴۷ ب.ظ    


الذین یبلغون رسالات الله ویخشونه ولایخشون احداالاالله وکفی بالله حسیبا احزاب۲۹
سلام دوستان عزیزم:
من پزشکی هستم که مدت ۵ ماه است که مفتخربه پوشیدن عمامه ام که مصداق تاج تفکر شیعه جعفری،قبای من که لباس کاربرای خدا،عبای من که سپربلای اسلام عزیزم ونعلین من که نشانه پابه رکابی ونوکری امام زمان است،شده ام.درودخدابر همه شماعزیزانی که بهترین لحظات زندگی خودتون روبه خواهشهای نفسانی ولذات دنیوی نگذروندید وازکنار جمله”جوان بایدجوانی بکند”به طعنه گذشتیدودنیا رابه اهلش وانهادید.هرکدام ازشما طلبه های ۱۸۰ هزارتومانی سدی محکم در مقابل سایتها وشبکه های میلیارددلاری جنودشیطانید واین به برکت رزق حلال وجیره صفابخش سرورعزیزمون آقاامام زمان است.برمامباد که با روزی دیگری عوض کنیم.گوارای وجودتان،التماس دعا!

مهناز

خرداد ۵م, ۱۳۹۰ در ۱:۲۸ ق.ظ    


نقل قول:
{ماهیانه سی و پنج هزار تومان کمک اجاره از طرف آیت الله خامنه‌ای پرداخت می‌گردد. …}

آقا خامنه ای از کجا این همه پولو میده؟
از بیت الماله؟
.
خواهشا جواب منو بدین..دوباره میام تا جوابمو بگیرم
******************************************

admin

خرداد ۵م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۳ ب.ظ    


شهربه رهبر معظم انقلاب و همه مراجع، از محل وجوهات شرعی پرداخت می شود. به ویژه آیت الله العظمی خامنه ای، بر تامین اختصاصی وجه شهریه از وجوهات تاکید خاصی دارند.

حمیدتبرزن

خرداد ۶م, ۱۳۹۰ در ۱:۴۴ ق.ظ    


باسلام در پاسخ به شخصی , که پرسیده بودند آقای خامنه ای از کجااین همه پولومیده؟ از بیت الماله؟ بایدخدمت ایشان عرض شود اولا”منظورتان از ” این همه پول ” دقیقا چه مقدار است ؟ثانیا” می دانید به چه چیز وبه کجا بیت المال گفته می شود ؟ قصدبحث باشما را ندارم فقط می خواهم بگویم به معنای لغاتی که بکار برده اید توجه فرمایید.آنگاه متوجه می شویدکه چگونه به روحانیت وجوهات میرسد.این سوال ناشی از عدم شناخت روحانیت و میزان اعتبار وجایگاه روحانیت در این کشور است باید بدانیدروحانیت نیازمند اعتبار کسی نیست بلکه دیگران هستند که سعی می کنند از روحانیت اعتبار بگیرند.استقلال وعزت این کشور مدیون مراجع بزرگواری است که با تربیت معنوی واسلامی جوانان ایثار گر توانسته اند استقلا ل وحاکمیت ملی را به این کشور اعطا نمایند به شهادت تارخ تمام مبارزان راه استقلا ل این کشور متاثر از آموزهاهی اسلامی وانقلابی روحانیت مبارز بوده اند وهستند اکنون قیمت این استقلال را بگوید تا سهم روحانیت پرداخت شودبیاد داشته باشیدفرهنگ عاشورای وشهادت طلبانه بسیجیان جان برکف متاثر از آموزهای است که روحانیت مروج آن است قیمت خون این جوانان پاک باخته را بگوید؟ که با اشارهای مرجع تقلید خود رهسپار مسلخ عشق شدند؟این اعتبار ی است که روحانیت اصیل ومبارز به این کشور داده است لطفا”قیمت این را بفرمایید؟ واین را هم بدانید امروز هم اگر مشکل یا تهدیدی در این مملکت باشد با همان روحیه قابل رفع شدن است .ولی بدانید هیچگاه روحانیت اصیل ومبارز جهاد در راه الله را وسیله کسب موقعیت ندانسته وآن را به زبان نیاورده اند ومنتی بر سر مردم ندارند تنها عمل به احکام نورانی اسلام و صلاح ورستگاری بندگان خدارا خواستارند.و این را هم بدانید مردم مومن وقدر شنا س این سرزمین قدر دان روحانیت هستند وتداوم دیانت و اسلام را در همراهی با روحانیت می دانند که علاوه بر پرداخت وجوه شرعی که در رساله عملیه آمده هیچگاه روحانیت را رها نمی کنندچرا که صلاح دنیا واخرت همراهی با روحانیت اصیل مبارز ظلم ستیز مترقی است.

علامه

تیر ۱۱م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۸ ق.ظ    


سلام مهناز خانوم
منو ببخشید اسم کوچیک شمارو آوردم ؛ قصدم این بود که بودنید با شما دشمن نیستم بلکه من دوست هر ایرانی هستم
آقای خامنه ای مرجع تقلیده و به این جناب وجوهات میرسه-از ایران و سوریه و عراق و…-
کاری که آقا کردن ، سرمایه گذاری و تاسیس کارخانه جات و بازارهاست که البته از وجوهاته
این کار باعث میشه هم وجوهات تلف نشه و هم موجب افزایش سرمایه رهبری میشه
حالا دیگه رهبر این سرمایه رو – وجوهات رو – در راههای صرف وجوهات استفاده میکنه
اعم از راه سازی،ساخت مسجد و مدرسه و تامین اجتماعی و طلاب و …
اگه حل شد صلوات بفرستید

حمید تبرزن

تیر ۱۲م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۷ ق.ظ    


جناب علامه؟ جهت استحضار مهناز خانم نام چند تا از این کارخانجات وراه سازی وتامین اجتماعی را بفرمایید…………….

افشین

مرداد ۷م, ۱۳۹۰ در ۳:۲۶ ب.ظ    


البته شهریه به علاوه مسکن مجانی به علاوه ماشین قسطی به علاوه بن به علاوه درامد تبلیغ به علاوه عیدی های رهبری به علاوه کارهای جانبی و شغل های دوم و سوم به علاوه یارانه به علاوه در امد فروش بهشت (درصدی از خمس اکه علما به صلاب بر می گردانند)حساب کنیم در سال که دوازده ماه است فروردین که تعطیل هستند محرم و صفر هم که خدا برکت دهد مازاد بر درامد تعطیل ماه رمضان ماه خداوند و ماه طلاب تعطیل ایام فاطمیه که لعنت خدا بر قاتلین حضرت فاطمه تعطیل تابستان هم تعطیل پس بگویید بابت چند ماهی که در س می خوانید چقدر هزینه می شد

س ر

مرداد ۱۱م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۲ ق.ظ    


ظاهرا این دوست عزیز دچار توهم شده است. مسکن مجانی و ماشین قسطی!؟ کلی خندیدیم. جالب بود. شغل های دوم و سوم هم به خاطر مقدار بسیار کم شهریه است که جوابگوی زندگی نیست. یارانه هم اختصاص به طلبه ها ندارد. ایام تعطیلی هم نام بردید، در واقع تعطیلی نیست شکل کار عوض می شود. به جای درس خواندن باید به تبلیغ بروند. معمولا بدون زن و بچه ها و دور از همه خانواده که بعید می دانم خود این آقا حاضر به این کار شود.

منصف

مرداد ۱۴م, ۱۳۹۰ در ۱:۱۶ ق.ظ    


دیگر از روی بی انصافی بغض کینه سخن می گویید انسان باید واقع بین ومنصف باشد اگر در مورد روحانیت نقدی دارید این گونه سخنان بی پایه نگویید خیلی بحثها هست که می توانید وارد شوید ولی چشم شما را حب وبغض کور نموده

مهدی

شهریور ۳م, ۱۳۹۰ در ۱:۱۵ ق.ظ    


سلام به این افشین بگید این ها که میدن کجا می دن ما هم بریم بگیریم!؟اگه این قدر خوبه شما هم که از این چیز ها بدتون نمیاد بیایید طلبه بشید!!جیگر داری بیا!

منصف

شهریور ۱۰م, ۱۳۹۰ در ۴:۴۴ ب.ظ    


با سلام . آقای مهدی . لطفا با لحن تحریک آمیز صحبت نفرمایید این خانمها وآقایان را خیلی ها تحریک می کنند . خواهشمنم شما دیکر محرک این اشخاص نباشید. با تشکر

ثنا

مهر ۳م, ۱۳۹۰ در ۹:۵۴ ب.ظ    


من واقعا از این تبعیض متاسفم اسم اینها دیگه اختلاف طبقاتی نیست من از همه استدعا دارم که زین پس به جای کلمه ی غریب ونا مانوس اختلاف طبقاتی بفرمایند گسل های طبقاتی .چرا باید حقوق طلاب اینقدر باشد در صورتی که خط فقر در کشور ما ۷۰۰هزار تومان اعلام شده در عوض عده ی زیادی از کارمندان دولت ازاموزش پرورشی ها گرفته تا کارمندان بانک علی رغم اینکه هیچ خدمت خاصی ارائه نمی دهندکلی پول ومزایا می گیرند وهمیشه هم از میزان حقوقشان گله دارند .مگه یک طلبه یا یک روحانی ادم نیست؟توی این گرانی سرسام اور کدامشان زنده می مانند.انشاالله ولی عصر (عج)جزای کارهای زشتتون رو مخصوصا در این گسلهای طبقاتی بده

ali

مهر ۶م, ۱۳۹۰ در ۲:۲۳ ق.ظ    


کاش این مطلب رو می نوشتین که اگر طلبه ای شاغل شود شهریه اش قطع خواهد شد
وبا این شهریه واقعا با قناعت زندگی کند

تنها

مهر ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۹:۱۲ ب.ظ    


سلام بنده همسر یک طلبه هستم ومیدونم که این شهریه تو این روزگار خیلی چیز کمیه ولی من همسرم هر دو به برکت اعتقاد قلبی داریم وبا همین شهریه کم خدا به زندگیمون برکتی داده که هیچ کس فکرشو نمیکنه

هادی

آبان ۱۳م, ۱۳۹۰ در ۶:۴۰ ق.ظ    


سلام.
حالا چرا این شهریه هارو به خانوم هایی که در حوزه تحصیل میکنند نمیدند.؟

ف

آبان ۱۴م, ۱۳۹۰ در ۹:۱۲ ب.ظ    


سلام
من دختر و همسر طلبه هستم.اصلا فکرنمی کردم که برخی به این میزان اندک شهریه هم اعتراض کنند. من خودم دانشجو بودم.دانشجوها خوب میدونن که اغلب با یه کتاب ۱۵۰ و نهایت ۲۰۰ صفحه ای ۲یا ۳ واحد رو پاس میکنن.حالا اگه نگیم خیلی اوقات با یه جزوه خیلی کوچیک سروتهش رو هم میاریم.اونم فقط شب امتحان که اکثرا ۱ ماه بعد فراموش میشه.اما طلبه ها فقط روزی ۷ یا ۸ ساعت درس میخونن و گاهی تابستونها هم که تعطیل هستن به مباحثه و کار علمی و درس مشغولن.از طرفی اگه سر کار برن شهریه به ۱/۳ و یا کمتر میرسه.حالا خودتون انصاف بدین این پولیه که در قبال این همه فعالیت میگیرن.بعضیاشون مثل پدرم به مناطقی میرن که آب و برق نداره، و از آب رودخانه که پر از لجنه برای استحمام استفاده میکنن،فقط برای اینکه احکام اولیه مثل وضو و غسل رو بهشون آموزش بدن.حالا از این بگذریم که خانواده هاشون باید چند ماه غم دوری اونها رو تحمل کنن.علاوه براینکه سختی خرج و مخارج زندگی و زخم زبان مردم رو هم تحمل میکنن.
خدا ازما قبول کنه و ما رو هم در اجر پدران و همسرانمون شریک کنه.خواستم بگم روحانی متعهد اینطور زندگی میکنه.

علی

آبان ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۵ ق.ظ    


این تقصیر سایته که مطالب ناقص را در سایت قرار می دهد
ونظرات بی ارزش را درج می کند…
هرکه مایل به مفت خوری!است تشریف بیاورد
چرا همه حرف می زنند خوب بیایید!
….چرا همه ساکت شده اند…
خوب معلوم است این شهریه از پول توجیبی این افرادهممعلوم الحال هم کمتر است!

admin

آبان ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۶:۴۸ ب.ظ    


رعایت ادب کار خوبی است. اگر شما طلبه هستید، این نوع کلمات از شما قبیح است.

hadi

آبان ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۴:۴۱ ب.ظ    


طلاب کارشون درس خوندنه ولی دانشجویان محترم فقط چهار پنج سال درس میخونن بعد سرکار که رفتند چهار ماه اول اندازه دو سال شهریه حقوق می گیرن.

محدثه

آذر ۱۰م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۰ ب.ظ    


کسایی که همین جوری نطر میدید توصیه میکنم یه دور برید خونه و زندگی طلبه ها رو ببینید بعد بیاید اینجا نطر بدید

داود جعفری

آذر ۱۱م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۴ ب.ظ    


با سلام
به نظر علت درآمد کم طلاب این است که فقط افرادی جذب حوزه شوند که طالب دین هستند نه طالب دنیا که امید است طلاب خوب درس بخوانند و مردم نیز با پرداخت حقوق شرعی موجبات درآمد بیشتر طلاب علوم اسلامی را فراهم نمایند.

مسعود

آذر ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۵:۲۹ ب.ظ    


با سلام با اینکه بنده زیاد از روحانیت خوشم نمیاد ولی نتونستم پا روی انصاف بذارم.ما کارمندا به اندازه نصف دریافتیمون تو اداره کار میکنیم تازه خیلی هم طلبکاریم.بابا ۱۰۰ تومن تو این زمونه شد پول؟هرکی میگه حقشون رو خوردن بسم الله بفرما شما هم طلبه شو کی جلوتونو گرفته.بخدا نمیتونیم.وجدان رو کنارمون داشته باشیم خوبه

زهره

آذر ۲۷م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۰ ب.ظ    


من امروز تصادفی تو این سایت اومدم .با حوصله تمام نظرات رو خوندم .این همه حمله و مقابله شایسته نبود.منم با آقای مسعود موافقم که در ازای حقوق چندصدهزارتومانی که بعضیها می گیرند متوسط کاری که در روز انجام می دهند و مفید است روزی نیم ساعت است . این را آمارها می گویند و ما که شاغلیم می دانیم حقیقت هم دارد و حقوقی که دریافت می شود برکت هم ندارد.در قشر روحانی هم دیده ام که قصوری در رفتار یا اعمالشان موجود باشد ولی الحق و الانصاف غلبه و اکثریت با مومنان است من نه طلبه ام و نه نسبتی با هیچ طلبه ای ندارم اما حسابهای شرعی خود را می پردازم . نوش جان طلابی که از آن بهره مند می شوند و التماس دعا.

محمد

دی ۱م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۶ ق.ظ    


سلام
من افتخار دارم که ۱۵ سال در حوزه درس خوانده ام و هم تا مقطع ارشد در دانشگاه و هر دو فضا را دیده ام
اول خیال کردم اینجا جنگ است. چون برخی ازنظرات آقایان و خانومها از جنس ………بود.
واقعیت این است که طلبه شهریه یا حقوق میگیرد تا تمام عمرش را صرف تحصیل و تدریس(اساتید حوزه هم همین شهریه را میگیرند) و تبلیغ کند و این مبلغ در مقابل یک عمر تحصیل و تبلیغ و زخم زبان شنیدن و ناملایمات تحمل کردن چیزی نیست. اون دوستانی هم که گفتن خانه مجانی و ماشین قسطی خدایش چند درصد طلبه ها از این امکانات بهره مند هستند و چه میزان از طلاب مجبورند در زیر زمینهای نمور و اجارهای محله های نیروگاه و شاه سید علی و ……….زندگی کنند و چه میزان از آنها باید از شکم زن و بچه هایشان بزنند تا بتوانند یک واحد معلو الحال در دورترین نقطه پردیسان با هزار گرفتاری و قسطو …..تهیه کنند
از طرفی دانشجو هم مشکلات عظیم خود را داردکه از آن نباید غافل بود

اما عرض حقیر چیز دیگری است: تمام این مشکلات از آنجا آب میخورد که اصحاب علم در حوزه و دانشگاه چوب بی توجی به مقام علم عالم (به صورت مطلق)را میخورند در جامه ما علم و دنبال دانش رفتن بی ارزش است و در مقابل به چیزهایی مثل فوتبال و امثال آن توجه میشود که متاسفانه در آن بعد هم در دنیا جایگاهی نداریم و دچار توهم هستیم

م.ج.ه

دی ۴م, ۱۳۹۰ در ۵:۱۲ ب.ظ    


دوستان چند نکته را فراموش کرده اند:
۱این عزیزان فکر می کنند دانشگاه رایگان یک حق است در صورتی که طبق قانون اساسی دولت فقط تا پایان دبیرستان باید تحصیل رایگان فراهم کند؛پس خود دوستان دانشگاهی هم بله…
۲چرا هیچ کس به این نکته اشاره نمی کند که یک دانشجو با ۴ سال لیسانس و با ۳سال فوق می گیرد
ولی یک طلبه با ۹ سال یک لیسانس می گیرد
۳اگر مواد درسی سطح کارشناسی چند رشته ادبیات عرب،فقه(با فقه و حقوق)،زر مجموعه های الاهیات،فلسفه را بررسی کند می بیند اینها همان دروسی هستند که یک طلبه در ۹ سال می خواند و به او یک لیسانس می دهند ولی در دانشگاه با همین دروس می توانست حدود۴ لیسانس بگیرد
۴الان یک طلبه برای استخدام در ادارات دولتی اگر سطح ۳ هم داشته باشد سخت تر از یک فوق لیسانس استخدام می شود
۵وظیفه یک طلبه تبلیغ است و اکثر طلاب هم همین شغل را بر می گزینند که درآمد این کار بر همگان واضح است که چقدر کم است
۶دوستان اشاره کردند اگر کسی ناراحت است می تواند بیاید طلبه شود و از این مزایای فراوان!؟ بهرمند گردد(الحمد الله زمان پر افتخار!ساسانیان نیست که کسی را به خاطر شغل پدر از تحصیل محروم کنند…)
۷مردمی که خمس می دهند می دانند با پول آنها چکار می کنند؛شما نا راحتید خمس ندید…
۸درضمن دوستان صندق رفاه دانشجویی را هم که وام طویل المدت با بازپرداخت طولانی تر می گیرند فراموش نکنند…

م ر

دی ۱۱م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۹ ب.ظ    


با عرض سلام و خسته نباشید
بنده قبل از اینکه وارد حوزه شوم در دانشگاه مهندسی عمران را گرفتم.
سال ۸۵ وارد حوزه شدم و امسال تازه پایه هفتم و به عبارت دیگر سطح یک هستم. این شهریه ای که این عزیز فرمودند، حقیر هرگز این مقدار نگرفتم مگر در موارد خیلی اثتثنایی. یادم می آید از همان ماه های اول طلبگی وارد بازار کار (نویسندگی) شدم. بالاخره خیلی سخته. خصوصا بعد از هدفمند شدن یارانه ها و گران شدن وسایل اولیه زندگی.
این راه هم عرض کنم که درس خواندن در حوزه با دانشگاه هرگز قابل مقایسه نیست. دروس طلبگی واقعا دشوار است.
راستی قصد دارم به زودی به خدمت سربازی بروم تا برای برخی از دوستان و آشنایان ثابت شود که طلاب هم به خدمت می روند. دعایم کنید.

دانشجوی کارشناسی ارشد

دی ۱۴م, ۱۳۹۰ در ۷:۳۴ ب.ظ    


باسلام
درپاسخ به عزیزانی که فکر می کنند ما دانشجو ها همیشه اعتراض می کنیم من فقط وضع خودم می گم و می دونم هزار ها دانشجو همین وضعیت را دارند.
من دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستم و به معتقدات مذهبی سخت پای بند و تنها خواسته ام خدمت در راه کشور, در ضمن متاهل هم هستم اما هیچ کدام از این کمک ها به من و امثال من نمیشه و مجبوریم در سخت ترین شرایط زندگی کنیم، چرا از این کمک ها به امثال ما ها نمی شه ، چرا حضرت آقا به فکر دانشجوهای متاهل نیستند. ایا این است معنای عدالت اسلامی؟؟؟؟؟

یک طلبه

دی ۲۳م, ۱۳۹۰ در ۲:۵۰ ب.ظ    


نمی دونم با چه هدفی این مطلب رو نوشتی اما کار درستی نبود. چون یامانند خیلی ها فورا می گویند (وای که این طلبه ها چقدر پول دارند) اما نمی دانند طلبه سطح ۳ حداقل ۱۲ سال تححصیل حوزه دارد یعنی پرفوسورای دانشگاه!!!! و… که اصلا در آمد این دو باهم قابل قیاس نیست.
یاآنکه افراد آگاه تر شروع می کنند به دلسوزی و ترحم که (وای بمیرم آخریک طلبه که کاری بجز درس نمی تواند انجام دهد با همسر و فرزند و… این پول اجاره خانه شان هم نمی شود، وای چقدر این طلبه ها بد بختندو…)

می بینی! یک معامله ی دوسر باخت

به عنوان یک طلبه ازت می خوام این مطلب رو برداری

ali

بهمن ۳م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۶ ق.ظ    


سلام علیکم

اقا مقدمات بما ۳۰تومن می دن کی گفته پنجاه تومن دروغه تازه اون هم فقط رهبر و اگر خواستی می توی بری ثبت نام کن اقای سیستانی ۱۱تومن هم بدهد

مسگری

بهمن ۵م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۹ ب.ظ    


سلام خوبین دوستان؟بنده یه طلبه ام امروزم شانس ی به اینجابرخوردم طرف مقابلم اونایین که إن قلت میکنن به شهریه و…فقط تویه جمله جوابشونومیگم(ایکاش طلبه بودین اونوقت خودتون آگاه میشدین واینطوری کوکورانه قضاوت نمیکردین)
التماس دعا

ابوالحسن

بهمن ۶م, ۱۳۹۰ در ۹:۳۰ ب.ظ    


سلام
خواهشمندم زود قضاوت نکنید
چند مقدمه:
۱- امروزه نقش دین در سعادت همین دنیا بر همگان روشن است
۲- گستردگی علوم دینی که نیازمند سالهای زیادی درس و بحث است (۲۰ سال و حتی بیشتر)
۳- محرومیت های مادی فراوان حتی بعد از فارق التحصیل شدن
۴- میزان درآمد فارق التحصیلان حوزه بعد از سالها رنج و زحمت گاه به یک دهم همین مقدار تحصیل در رشته های دانشگاهی نیست و …
۵- اکثر طلاب بعد از فارغ التحصیل شدن به مناطق محروم جهت تبلیغ اعزام می شوند
۶- تحمل تهمتها، استهزاء، بی احترامیها و محدودیت های فراوان و … از ناحیه بعضی از …
۷- ….
حال شما قضاوت کنید اگر یک کمک هزینه تحصیلی به طلبه داده نشود چه کسی توان دارد در این رشته دوام آورد
۷-

سعید منش

بهمن ۶م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۱ ب.ظ    


قابل توجه دوستان اینکه شهریه طلبه ها سهم امام است . نه حق دولت را میخوریم نه مال واموال شما را که ناراحت بشید پس برید لیاقت پیدا کنید از خود حضرت سوال کنید.ثانیا:تو را خدا شما هم خودتون بچه هاتون بفرستید اسلام را یاری کنید اگر توفیق پیدا کردید واگر تحمل وظرفیت وصبر و….را داشتید. وبدانید که شهریه امام زمان علیه اسلام گر چه کم است ولی افتخار سربازی و نوکریش لذتی به انسان میدهد که انسان سختی ومشکلات و غربت با تمام وجود به جان میخرد.

روات حدیث » طرح هدفمندی شهریه طلاب!

بهمن ۸م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۲ ق.ظ    


[...] کوتاه «طلاب چقدر شهریه می‌گیرند» که ماه‌ها پیش در روات حدیث منتشر شد، پربازدیدترین [...]

محسن

بهمن ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۶:۵۷ ب.ظ    


سلام خوبین برداشت من نسبت به دین با کسانی که افراطی هستن بسیار متفاوت هست به نظرم شهریه دادن به طلاب مساله ای ست حقیقتا درست من خود سال ۸۵ وارد دانشگاه شدم و لسانس خود را گرفتم الان برای فوق تیسانس هم شرکت کرده ام دوست دارم همزمان سفیران هدایت رو برم شنیدم طرحیست متنوع و خوب هدف همه ما کمک به پیشرفت چامعه هست زندگی جنگ است اگر مبارزه نکنی و شکشت نخوری راه بردن را نخواهی یافت پس به این بحثها پایان دهید کسیکه که با ۸سال دکتر میشه ولی طلبه ای که تازه لیسانس میگیره سخن نیست تازش حقوق اساتید اگه هیت علمی باشن ماهی ۲.۳ میلیون میشه ………….. پس تلاش کنید اگر خواهان موفقیت هستی بایستی خوارها رو تحمل کنی ….. التماس دعا

mahdi

اسفند ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۶:۲۴ ب.ظ    


سلام بر دانشجویان که می گوین طلبه ها شهریه می گیرند ما نمی گیریم به موارد زیر توجه کن برادر:
۱- از دیپلم که به حوزه وارد میشی بعد از ۶سال به تو فوق دیپلم میدن معلوم هم نیست که فوق دیپلم زود بگیری یا دیر بعضی از طلبه ها توسن ۳۰سالگی سطح یک میگیرن بخاطر سنکینی دروس وعمرش تلف میشه -شما دانشجوی عزیز تو ۲۲ سالگی فوق دیپلم میگیری – توطلبه ها امنیت شغلی وجود نداردشما دارید- اگر شهریه می خواهی بیا یکبار تو امتحا شفاهی ازت امتحان بگیرن بفهمی یک کیلو ماست چقدر کره دار …..وکل مشکلات دیگر

ناصر

اسفند ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۶:۳۰ ب.ظ    


سلام عزیران اگر شهریه می خواهید اول باید تو امتحان شفاهی شرکت کنید. بعد اگر علمای واساتید تایید کردن بیایین بگیرید مشکلی نیست

ناصر

اسفند ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۶:۳۱ ب.ظ    


فلسفه وجودی شهریه
شهریه‌ای که به طلبه‌ها پرداخت می‌شود، معادل شهریه دانشجویان نیست؛ بلکه نوعی کمک‌هزینه علمی است. یعنی مراجع تقلید، بخشی از سهم امام را به طلبه‌ها پرداخت می‌کنند تا طلبه‌ها وقت خود را به جای کار کردن، صرف کار علمی کنند. ایده‌ پشتیبان چنین کاری، مشابه همان ایده‌ای است که دانشمندان یا دانشجویان مستعد را بورسیه می‌کند تا دغدغه شغل را از آن‌ها بگیرد و خیال آن‌ها را از مقوله معیشت راحت کند. این ایده عموما در دانشگاه‌ها و مراکز معتبر علمی دنیا رواج دارد. در حوزه علمیه هم به سبب همین فلسفه وجودی، طلبه‌های شاغل را از تمام یا بخشی از شهریه محروم می‌کنند.

ولی دو تفاوت بسیار جدی وجود دارد. اولا شهریه پرداختی به طلبه‌ها، به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای معیشتی آن‌ها نیست و این طور نیست که با اکتفا به شهریه، بتوان به راحتی زندگی گذراند. ثانیا طلبه‌های زیادی هستند که شهریه دریافت می‌کنند، ولی فعالیت علمی نمی‌کنند؛ عده‌ای هم هستند که به خاطر دغدغه شرعی خود، روزی یک یا دو کلاس شرکت می‌کنند تا به قول معروف، «شهریه خود را حلال کنند.» ولی آیا صرف شرکت کردن در کلاس درس، کار علمی محسوب می‌شود؟!

نرگس

فروردین ۱۴م, ۱۳۹۱ در ۱۲:۵۲ ب.ظ    


باسلام
میخواستم بدونم به “خواهران حوزوی” هم شهری میدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سیدامیرعلی

فروردین ۱۶م, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۳ ب.ظ    


فقط یک جمله کوتاه بگم:
واقعا خیلی ها بی انصافاً از طلبگی هیچی نمیدونن فقط نظرات همراه با بغض و کینه میدن

صبا

فروردین ۲۷م, ۱۳۹۱ در ۵:۰۵ ب.ظ    


ایا به خواهران هم شهریه میدن

میعاد

فروردین ۲۹م, ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۵ ب.ظ    


ایشاالله همه چه طلبه چه غیر طلبه عاقبت بخیر بشن
الهی آمین و صد آمین

nsim

خرداد ۲۷م, ۱۳۹۱ در ۱۱:۱۱ ق.ظ    


سلام شهریه ها قبل از یارانه ها کفاف می کرد بعد یارانه ها فشار بر طلاب علوم دینی زیاد شده است .علت دارد؟فکر کنید یا ای مسولین حوزه بخوابید یا خودتان را با مسولیت خود مشغول سازید.الان اون شهریه که برای طلبه به عنوان خمس پرداخت می شود (سطح۱)برای مردم عادی هم یارانه پرداخت مشود این باعث شده برای کسی که خمس میگیرد اون برکت بقول طلاب از بین برود مثل منفی در مثبت عمل می کند که جواب منفی است

دریجانی

تیر ۷م, ۱۳۹۱ در ۵:۰۱ ب.ظ    


سلام .لطفاً واضح توضیح بدهید تحصیلات حوزوی چند سطح دارند و هر سطح چند سال

مهدی

تیر ۳۰م, ۱۳۹۱ در ۴:۰۸ ق.ظ    


به اون آقایی که گفت مفت … اگه طلبگی بههمین راحتی ومفت … خوب توهم بیاطلبه شو اگرنه حرف بادهواست

مهدی

تیر ۳۰م, ۱۳۹۱ در ۴:۲۲ ق.ظ    


واینکه حوزه علمیه یک نهادخصوصی است نه دولتی که شمااعتراض کنید چراشهریه می دهد

بصیر

مرداد ۱۲م, ۱۳۹۱ در ۶:۳۲ ب.ظ    


یک طلبه افغانی در بعضی موارد ولو همین درسی رو که یک طلبه ایرانی میخونه اون هم داره میخونه ولی ۳۰درصد شهریه یک طلبه ایرانی رو میگیره.ما در مشهد طلبه تمام روز داریم ماهی ۱۰۰۰۰هزار تومان اما چون افغانیه و روحیه قناعت داره داره میسازه تازه بیمه هم بهش نمیدن چون افغانیه و کاش افغانیها هم سرباز امام زما میبودند و از این انفال امام زمان به انها هم میداد

طلبه اصفهان پ.ط

مرداد ۱۳م, ۱۳۹۱ در ۸:۴۱ ق.ظ    


آشنایی با سطوح تحصیلی بلند مدت حوزه علمیه:
این دوره شامل ۴مقطع تحصیلی(سطح۱ و سطح۲ و سطح۳ و سطح۴)می باشد.
سطح۱:تحصیل در این مقطع به طور تمام وقت و مدت آن به طور متوسط ۶سال است.
سطح۲:مدت تحصیل در این مقطع به طور متوسط ۳سال است.
سطح۳:مدت تحصیل در این مقطع به طور متوسط ۲سال است.
سطح۴(خارج فقه و اصول):مدت تحصیل در این مقطع سقف مشخصی ندارد بلکه به استعداد و تلاش و جدیت فرد و قابلیت او بستگی دارد زیرا بعضی ها پس از ۸سال و بعضی ها پس از ۱۵ سال به درجه اجتهاد می رسند.
اگر باز هم سوالی بود بنده در خدمتم اگر مطلب براتون مفید بود برای تعجیل در ظهور امام عصر ۱صلوات بفرستید التماس دعا

عالی

مرداد ۲۵م, ۱۳۹۱ در ۷:۰۶ ق.ظ    


سلام دوره یلند مدت تو سال اول تو حجره ها چقدر باید یمونند اجباریشو میگم
مثلا ۵ روز تو هفته یا !!!؟؟؟؟

عالی

مرداد ۲۵م, ۱۳۹۱ در ۷:۱۱ ق.ظ    


سوال دیگه آیا طلیه ای (سیکل تازه ورود)درس نخوان یاشد ممکن است اخراج هم شود ؟
در چه صورت؟

محمد

مهر ۱۴م, ۱۳۹۱ در ۱۰:۰۴ ق.ظ    


ه نظر من حق طلبه ها هست که شهریه بگیرن چون هر چی الان ماداریم از دین داریم و طلاب دین رو ترویج میدن ما زمان شاه مگه چی داشتیم از پدر و مادرتون بپرسید شاید خیلی ها فرش زیر پاشون رو هم نداشتن که ما الان همه چی داریم البته امکان داره تو هر قشری خوب یا بد باشه من منکر این نیستم از طرفی خداوند در قران کریم میفرماید (در زمین سیر کنید و عاقبت گذشتگان رو ببینید) اگه ما خوب به گذشته نگاه کنیم قوم بنی اسرائیل اول نون خشکم به زور بهشون مکیرسید چون نوکر های فرعون بودن ولی با اومدن حضرت موسی کم کم و به درخواستشون خداوند همه نوع نعمت بهشون داد و آخرم خدارو از یاد بردن و گوساله پرست شدن باید خیلی مواظب باشیم گول یکسری حرف های به ظاهر خوب و در واقع بد رو نخوریم .

یحیی فرزند یک طلبه

مهر ۳۰م, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۲ ق.ظ    


سلام. بنده فرزند یک طلبه هستم که همه عمر خود را توسط همین شهریه ها تامین کرده است. فقط یک توصیه میکنم به انانکه زندگی طلبگی را درک نمیکنند. ۲کار میتوانید انجام دهید:یک ، یک هفته خانه یک طلبه که زندگی اش فقط فقط ازهمین شهریه ها تامین می شود بگذرانند.دوم یک هفته با طلاب مدرسه معصومیه به عنوان پیشنهاد در حجره ها باشند.
کاش میتوانستم از زندگی ام برایتان بگویم.
زندگی طلبه فرازونشیب هایی دارد که باید زندگی کنی تا ان را بفهمی.
قلب و روح و جسمم به فدای تو ای پدر طلبه ام

حبیب

آبان ۱۱م, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۰ ب.ظ    


دانشجو:
۱- چند سال درس میخوانند؟
۲- چقدر سر کلاس هستند!!
من از دانشجویان و غیر دانشجویان خواهش می کنم به حرف عوام ترتیب اثر ندهند و فقط یک روز بیایند در حوزه ی علمیه {تهران} ببینند طلبه چگونه درس می خواند {شاید فکر کنید طلبه ها ان روز امتحان دارن!!!!}
خیلی ها اصلا نمی دانند طلبه چیه بعد این حرفها رو میگن
فقط یک روز وقت بزارید!!

سمانه

آبان ۱۳م, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۷ ب.ظ    


واقعا که این مبلغ خیلی کمه اونهم تو این دوره وفکر کنم این دانشجوویان محترم البته بعضی از اونها فقط پول عطرشون بًرابر حقوق ماهانه این طلبه ها بشه
چرا بیشتر به این طلبه ها رسیدگی نمیشه با این همه درامد نفت
واقعا خدا دوست داره که این طلبه ها اینطوری زندگی کنند
ویکی هم بهتر است برای سفیران هدایت حتما از دیپلم به بالاباشند که در نگاه ونگرش این سفیران مهم است وهرچه سوادشون بیشتر باشه تاثیر بیشتری میگذارند
تحصیل سیکل برای این طوره خیلی کمه
موفق باشین

سید طاها

آذر ۶م, ۱۳۹۱ در ۲:۱۸ ب.ظ    


باید به همه بگم خیلی بچه اید که برای اینجور مسایل نظر بدید . فکر کردید کی هستید؟
ما هر چه داریم از اسلام و طلبه ها داریم.
به بچه پنجاه هزار تومن بدی پرتش میکنه.این پولی نیست.
خدا کنه بیشتر بشه تا امثال شما بیشتر بسوزند…………………………

علی

آذر ۳۰م, ۱۳۹۱ در ۱۰:۰۳ ق.ظ    


مردم الان بو می کشند ببینند کجا بوی پول میاد یا پول بیشتری میدند اگه طلبگی نوش پوله خوب بیاید طلبگی.چرا نمیاید طلبه بشید؟؟؟؟
حوزه علمیه هم استقبال می کنه
هرکی فکر میکنه که طلبگی پول میدن و خیلی خوبه و با این چندر قازی که میدن میشه زندگی کرد خوب بیاد طلبه بشه پس چرا اینقدر استقبال از طلبگی کمه؟؟

عشق طلبه

دی ۶م, ۱۳۹۱ در ۹:۵۳ ب.ظ    


باسلام من نظرات همه راخوندم.ولی بعضی نظرمنصفانه نداده بودندکه ان شاالله خداهدایتشون کنه.آقایاخانم علامه خیلی خوب جواب مهنازخانم رودادیدازاین سوالهازیادپیش میاد.خودمم اینرونمیدونستم.راستش رابخواهید توخوابگاه دانشجویی هستم نزدیک۶۰تومان ماهانه خرج میکنم بااینکه دانشگاه دولتی هستم.خواهرم هم دانشگاه غیرانتفاعی میره واون هم خرج دیگه ای داره.من تعجب میکنم اگه پدرم طلبه بودچطورخرج ما رامیداد.حقاپول کمی که میگیرن برکت داره. خیلی دوست دارم همسرم طلبه باشه تاازنزدیک زندگیشونواحساس کنم وبرکت راتوزندگی حس کنم.ازشما(مخصوصاطلبه ها)خواهش میکنم برام دعاکنید.خداحفظتون کنه ان شاالله

ز.م

دی ۹م, ۱۳۹۱ در ۴:۴۲ ب.ظ    


باسلام .نظرات همتون محترم (دروغ نشه بعضی هاشو خوندم)خداییش بینی و بین اللهی حساب کنیم این پولی که حوزه میده برای طلبه هایی که تمام وقتشون رو درس و بحث گرفته و مدام به فکر ادای وظیفه اند حلال نیست !!!!!!!!!به ما چه بعضی ها مفت خورند!!!!؟؟؟؟؟

فقیر

دی ۱۰م, ۱۳۹۱ در ۶:۱۴ ق.ظ    


سلام
جناب آقای حمید تبر زن از جمله این راهسازیها و….. میتوان به بودجه هایی که در سفرهای استانی رهبر معظم انقلاب به استانها اختصاص میابد اشاره کرد/من بمی هستم از جمله کمکهای رهبر انقلاب اختصاص بودجه برای تکمیل نهایی سد نسائ بم و…………………..بوده است.

مریم

دی ۱۷م, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۷ ب.ظ    


من هم همسر طلبه هستم. من خودم فوق لیسانس دارم و ار آنجایی که بچه درس خونی بودم یه قرون هم بابت شهریه ندادم و در دوره روزانه درس خوندم . الان که کارگرها حداقا ۵۰۰-۶۰۰ میگیرن اما همسرم الان سال
دهمه که در حوره درس میخونه و ما با همین پول داریم رندگیمون را اداره می کنیم.بی انصاف نباشید ما با این پول هم باید اجاره خونه ۴۰ متری مون رو بدیم هم خرج بچه و هم … که همه رو نگم بهتره.تاره حوره بعد ده سال مدرک فوق دیپلم میده و همسر من حالا حالاها باید درس بخونه.ار دوری ها نگم که حدود یه ماه باید از رن و بچه بگذرن و در دورافتاذه ترین روستاها تبلیغ کنن. خدائیش کدوم یکی ار این لیسانسه ها این کارو میکنن.

ناشناس

دی ۱۹م, ۱۳۹۱ در ۹:۴۰ ب.ظ    


حرف زیاد دارم اما دیگه بیشتر از این نخواستم پر تایپی کنیم.پولایی که ادیان دیگه خرج میکنند رو لحاظ کنید حتما .بحث ،بحث دینه نه شاغل شدن . این را هم اضافه کنید لطفا خیلی ممنون

زهرا

دی ۲۱م, ۱۳۹۱ در ۱:۰۰ ق.ظ    


با عرض سلام و خسته نباشید خدمت طلاب که این همه براى ترویج دین زحمت میکش:
ببخشید براى اینکه کسى بخواهد طلبه بشود نیاز به رضایت پدر و مادر دارد ممنمون

آشنای غریب

دی ۲۵م, ۱۳۹۱ در ۵:۳۵ ب.ظ    


سلام.من به تازگی همسر یک طلبه شدم.با این چیزایی که شما اینجا نوشتید دیگه واقعا نگران ایندمو خوشبختیم شدم
خواهشا کمکم کنید…همسرم مدام دلداریم میده ولی من نمیتونم حرفشو در مورد خوشبختیم باور کنم

محمد

دی ۲۶م, ۱۳۹۱ در ۴:۴۹ ب.ظ    


باسلام ای کاش دوستان درمورد همه افرادجامعه همین قدر کنجکاو می بودید که نیستید چرا که اگه می بودید توکشور اختلاس چند ملیاردی نمیکردن.فقط یه جمله بگم برید حقوق یک ماه طلبه ای که آیت الله است یعنی سی سال درس خونده با یه استاد دانشگاه که چهار سال درس خونده ولیسانس داره مقایسه کنید می بینید چه خبره

علی

بهمن ۴م, ۱۳۹۱ در ۴:۰۵ ق.ظ    


باسلام به هرچی بامعرفت ازاد اندیشه
باتشکراز سوالات و جوابهای محترمانه و منطقی
اولا:
برای سربازی امام زمان عج وطلبه شدن نیاز به رضایت پدر و مادر نیست امااذیت کردن انهاشرعاحرام است
دوما:
وجدانامن هم دانشجوبودم وحالاهم از مقطع کارشناسی وارد حوزه شدم چندسال تو حوزه دارم درس میخونم فقط میدونم اینجا همان لحظه ای که میخواهی وارد شوی میگن خودت را خالص کن واگرخالص نباشی اگر هم ایت الله بشی باز هم به هدفت که رضای خداست نرسیدی اینجابی پولی مادام العمره اماگاهی برای فرار از بی پولی یا مصلحت روحانی از درس و بحث فاصله میگیره و عواقب فاصله گرفتن طلبه از درس درفقرفرهنگی مذهبی جامعه میتوان دنبال کرد
این جاجاداردکه جامعه ارزش این گوهران در صدف رابداندوگرنه اگر گوهر از صدف بیرون اید گوهر نیست نتیجه ان ترویج بی بندوباری در جامعه است و نابودی یک جامعه .
درنهایت ای دوستان بیاییدهمدیگررامتهم نکنیم چرا که هرکدام از ما شاید ظاهر زیبا راببینیم و در حقیقت باطن چیز دیگریست

مهدی از اصفهان

بهمن ۸م, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۸ ق.ظ    


با سلام خدمت همه دوستان ما از طلبه شدن دوستان دانشجو استقبال میکنیم وهمچنین از دانشجو شدن دوستان طلبه مملکت را سر بلند کنید

باده

بهمن ۹م, ۱۳۹۱ در ۱۲:۲۴ ق.ظ    


وآخرین نظر هم اینکه طلاب گرامی نیازی نیست وقتتان را صرف جوابگویی به افراد متعصب کنید بروید سر درستان

هادی

بهمن ۱۱م, ۱۳۹۱ در ۵:۰۵ ب.ظ    


چرا طلبه هانباید خوب زندگی بکنند؟مگرانهاجزء مردم این کشور نیستند؟

هادی

بهمن ۱۱م, ۱۳۹۱ در ۵:۱۸ ب.ظ    


به نظر شماچرا طلبه های خوب و درس خوان برای تامین مخارج خانواده بایدزیر بار فشارباشند؟نمیدانم مسولین حوزه به امام زمان چه جوابی باید بدهند. لطفاجوابها رادرمقابل هر سوال بنویسید.

احمد

بهمن ۳۰م, ۱۳۹۱ در ۱:۴۸ ب.ظ    


اگر دانشگاه های غیر انتفاعی را کنار بگذاریم و در مورد دانشگاه های دولتی بحث کنیم شاید معادل آنچه به یک طلبه داده می شود بلکه بیشتر از بودجه بیت المال برای یک دانشجو هزینه می شود حالا چه مزد اساتید و هیئت علمی دانشگاه و چه مراکز تحقیقاتی و …
شماها که اینقدر بگو مگو راه انداختید هرگز دریافتی اساتید حوزه با آن مدت طولانی سابقه تحصیل و تدریس را بررسی کردید و آن را با یک استاد دانشگاه عضو هیئت علمی حتی تازه کارها؟
آیا مشوق های اجتماعی یک محصل علوم جدید را با مشوق های اجتماعی یک محصل حوزه مقایسه کرده اید؟ گرچه اغلب طلاب بدور از این افکار مادی دنبال درسند.
عزیزان زیبنده نیست بدون بررسی لازم دیگری را متهم کرده نسبت ناروا بدهیم بنده هم با قشر دانشجو سروکار دارم هم طلبه، زیباست فراوان دیدم دانشجویان عزیز دنبال پرداخت خمس هستند با این که خود محصل است و می داند خمس مال او که گاهی از چند هزار تجاوز نمی کند خرج درس خواندن طلاب می شود

مجید

اسفند ۳م, ۱۳۹۱ در ۵:۱۲ ب.ظ    


سلام علیکم اولا تمام دوستان ازموقعیت موجود خود نظر میدهند ولی به نظر من طلبه های گرامی با همه سختی های سرراهشان هیچ گونه اعتراضی ندارند وبا تمام انها کنار می ایند زیرا طلاب از امام ورهبر خودامام خمینی ورهبر معظم حضرت ایت الله خامنه ای درس گرفته ورهرو راهشان هستند برای ظهور آقا امام زمان صلوات

ژیلا

اسفند ۷م, ۱۳۹۱ در ۸:۵۰ ق.ظ    


سلام دوستان
من علشق یک طلبه بودم اونم همینطور ، اما خانواده ام بخاطر درآمد کمش قبول نکردند با هم ازدواج کنیم…….

حمید

اسفند ۷م, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۳ ق.ظ    


شما که همه این نظرات رو خوندید خیلی بیکار بودید بلند شید برید سراغ کار و زندگیتون مگه شما کارو زندگی ندارید.

ابوالحسن

فروردین ۱۵م, ۱۳۹۲ در ۱۰:۰۱ ق.ظ    


دوستان دانشجو اگه که نااحتن که چرا طلبه ها شهریه میگیرند چرا نمی یان طلبه بشن . فحش یکی یه قرون. به کدوم دانشجو تا حالا فحش دادن ؟ هاااااا

پاسخ بدهید

نام شما *

ایمیل شما *

وب سایت